Ziemniak w statystyce
W tym sezonie warunki wegetacji od sadzenia do końca września były niezbyt korzystne dla upraw ziemniaka. Różny poziom agrotechniki i warunki glebowe sprawiły ponadto, że plonowanie było bardzo zróżnicowane, nawet lokalnie. Ocenia się również, że jakość bulw z tegorocznych zbiorów jest przeciętna.
Powierzchnię uprawy ziemniaka GUS szacuje na ponad 0,2 mln ha. Ocenia też, że plony ziemniaków wyniosą 300 dt/ha i będą mniejsze od ubiegłorocznych o ok. 47 dt/ha tj. o 14%. Z kolei zbiory bulw przewiduje na ok. 7,1 mln t, tj. o 10% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.
Burak cukrowy
Wiosenna pogoda nie sprzyjała wschodom i rozwojowi roślin buraka cukrowego, dopiero jej poprawa od początku czerwca spowodowała dynamiczny przyrost masy wegetatywne i korzeni. Również długa i ciepła jesień sprzyjała przyrostowi roślin oraz gromadzeniu cukru, chociaż w niektórych rejonach uciążliwe dla tych elementów okazały się infekcje sprawcy chwościka burakowego. Sprzyjająca pogoda w okresie zbiorów pozwoliła także na zbiór korzeni buraków cukrowych dobrej jakości, chociaż początkowo o niezbyt wysokiej polaryzacji, bo zaledwie na poziomie ok. 14%.
GUS szacuje, że tegoroczna powierzchnia uprawy buraka cukrowego jest większa od ubiegłorocznej o ok. 2% i wynosi ok. 0,25 mln ha. Zbiory buraków cukrowych ocenia się na ok. 15,5 mln t, tj. o 4% więcej od uzyskanych w 2020 r.
[bie]