StoryEditor

Jak opłacalność uprawy ziemniaków oceniają rolnicy?

Na Opolszczyźnie zostało niewiele gospodarstw specjalizujących się w uprawie warzyw. Przed laty wiele dużych gospodarstw zainwestowało w drogi specjalistyczny sprzęt do zbioru ziemniaków. Niektórzy z nich wyspecjalizowali się w produkcji na frytki i chipsy, gdzie obowiązują stałe wieloletnie kontrakty. Jak rolnicy oceniają opłacalność?

21.02.2025., 09:06h

Niska opłacalność produkcji w niektórych latach spowodowała, że wielu drobnych producentów zrezygnowało z ich uprawy. Ci, którzy zostali na rynku  nastawili się na ich przechowywanie i sprzedaż przez cały rok. Sprawdzamy, jak kształtują się zapasy na przednówku.

- To nie był zły rok. Było dobrze w tamtym roku z ziemniakami. Jednak były opady. Różnie bywa, jak nie ma nawadniania i studni głębinowej, to nie ma czym podlewać. Ziemniaki bardzo dobrze się przechowują w tym roku. Nie ma żadnych chorób – mówi Ryszard Kansy, rolnik z Opola. Przechowuje jeszcze ziemniaki do kwietnia, sprzedaje detalicznie, nie zajmuje się już hurtową sprzedażą, bo to się w jego przypadku nie opłaca.

Plony ziemniaków zadowalające

- Z ziemniaków uzyskałem ładny plon, można powiedzieć zadowalający. Tylko, że ziemniaki kopałem w niedzielę tuż przed powodzią, bo w poniedziałek tutaj już szła woda, gdzie po południu zalewała moje pola i gospodarstwo. Całe szczęście, że wykopałem, gdybym nie wykopał w niedzielę i w poniedziałek, to byłoby to zalane – mówi Piotr Gogolin, rolnik ze Starego Koźla. W jego gospodarstwie też ziemniaki dobrze się przechowują. Również sprzedaje detalicznie.

Opłacalność produkcji ziemniaków

Według Bernarda Marksa, rolnika z Ligoty Krapkowickiej opłacalność spada z roku na rok.

- Jest bardzo trudno o zbyt ziemniaka. Jakościowy ziemniak kosztuje 80-85 groszy w dużym hurcie. Jeżeli popatrzymy to na przemysł, czy inne firmy, które to przerabiają, no to ta cena też jest około 90 gr - do złotówki. Koszty stale rosną, ciągle wycofywane są środki ochrony, także to jest taki interes, który jeżeli ktoś nie ma stałej, porządnej umowy i nie potrafi wyprodukować porządnej jakości ziemniaka, niestety ta opłacalność spada do zera. Zawsze z podwórka tutaj sprzedawaliśmy bardzo dużo ziemniaka – mówi Marks. Zastanawia się dlaczego nie ma już klientów na podwórku, być może przez zniszczony most w okolicy.

- Ludzie nie patrzą już na te grosiki, które można zarobić. Idą do supermarketu, tam kupują za dużo droższe pieniądze towar – mówi rolnik.

Hurtowa sprzedaż ziemniaków

Z kolei Robert Paruzel, dyrektor Działu Produkcji Ziemniaka Top Farms Głubczyce zaznaczył, że poprzedni okres wegetacyjny zaczął się stosunkowo szybko.

- Następnie w połowie wegetacji mieliśmy bardzo wysokie temperatury, gdzie część odmian sobie z tym nie poradziła. Na początku września były duże opady deszczu, gdzie wiele pól było zalanych, co obniżyło mocno jakość towaru, który był na polu. Wykopki zaczęliśmy od połowy września, trwały blisko dwa miesiące. Towar, który wjechał do magazynów był całkiem dobrej jakości, lecz wymaga bardzo dużej uwagi z racji na duże opady. Była potrzebna duża wentylacja w pierwszej fazie przechowywania, aby ziemniaki dobrze wysuszyć i żeby się dobrze zagoiły – zaznacza Paruzel. Cały wolumen produkcji to ziemniaki towarowe, przeznaczone na produkcję chipsów oraz frytek. Rozpoczną sprzedaż od połowy kwietnia, a potrwa do połowy lipca. W tym przypadku cena jest zagwarantowana.

- Uprawa ziemniaków, czy to na dużą czy na mniejszą skalę, jest nadal opłacalna. Czy to są ziemniaki przeznaczone na produkcję, są to ziemniaki towarowe, czy ziemniaki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nadal uprawa jest opłacalna. Planujemy utrzymać areał ziemniaka na bardzo dużym poziomie, co w poprzednich latach. Wyszliśmy z dzierżawami do rolników indywidualnych, więc część areału jest produkowana na zewnętrznych polach – dodaje Paruzel.

Zobacz cały reportaż!

dr Mariusz Drożdż

Zapraszamy do zapisów na Seminarium ziemniaczane, które odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Zapisy po kliknięciu w baner. Podczas tego spotkania również porozmawiamy o rynku ziemniaków oraz opłacalności produkcji. 

Mariusz Drożdż
Autor Artykułu:Mariusz Drożdż
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2025 03:01