StoryEditor

Jak to rozpoznać? – Zaraza i alternarioza ziemniaka

Zaraza i alternarioza to najgroźniejsze choroby upraw ziemniaka. Pierwsza niszczy zarówno część nadziemną, jak i bulwy, dodatkowo ograniczając ich zdolność przechowalniczą. Druga tylko część nadziemną. Obie powodują znaczące straty w plonach.
25.05.2021., 11:05h
Różni sprawcy i zmienne warunki pogodowe mogą zmieniać termin ich występowania oraz objawy sprawców zarazy (fot. dolne) i alternariozy ziemniaka (fot. górne), zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju. W cyklu „Jak to rozpoznać?” przedstawiamy szczegółowe opisy infekcji i elementy rozwoju, które ułatwią ich identyfikację, a pośrednio pozwolą wykonać ochronę we właściwym terminie i preparatami dostosowanymi do fazy rozwoju roślin oraz sprawcy choroby.


Choroby te są corocznym, dużym zagrożeniem dla upraw ziemniaka, a skala zjawiska i presja patogenów zależy głównie od przebiegu pogody w sezonie wegetacyjnym. Występujące ostatnio susze rolnicze ograniczyły ich rozwój, redukując jednocześnie liczbę wykonanych zabiegów fungicydowych. Jednak w sezonach ciepłych i o dużej wilgotności powietrza, zwłaszcza zaraza ziemniaka jest wyjątkowo groźna i wymaga intensywnego zwalczania…

Cały tekst oraz szczegółowe zdjęcia przeczytasz w nowym wydaniu 6/2001 „top agrar Polska” na str. 104–105.




ZOBACZ TAKŻE: Najnowszy Atlas chorób dostępny jest na stronie www.agrarsklep.pl


[bie]
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:56