StoryEditor

Jaki międzyplon zastosować pod uprawę ziemniaka?

Międzyplon pod ziemniaki musi spełniać kilka kryteriów. Przede wszystkim po wymieszaniu z glebą nie może przeszkadzać delikatnym korzeniom i zwiększać ryzyka wystąpienia np. drutowców.

25.07.2024., 10:10h

Korzyści z międzyplonów

Międzyplony powinny być przede wszystkim magazynem składników pokarmowych i wody na polu. Istotne jest, że przy coraz cieplejszych sezonach jesiennych, kiedy zachodzi wegetacja, składniki te nie powinny być utracone, np. w postaci gazowej w przypadku azotu – mówił Max Erath z N.U. Agrar podczas naszego tegorocznego seminarium ziemniczanego. Na lżejszych glebach składniki mogą zostać wymyte przez intensywne opady, co pokazuje ostatnia deszczowa jesień. Międzyplony mogą je w takich warunkach skutecznie zatrzymać. Stabilizują też strukturę gleby – tę dobrą, ale i też złą. Wiążą również węgiel, który finalnie może stać się bazą do produkcji próchnicy. Mogą też pomóc nam w ograniczaniu zachwaszczenia, zwłaszcza w przypadku, kiedy nie będziemy już w stanie stosować herbicydów nieselektywnych.

image
FOTO: top agrar

Zobacz także: Międzyplon: na co zwrócić uwagę przy uprawie? [najważniejsze zalet...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:55