– Przekonałem się, że uprawa dwóch plonów głównych w jednym sezonie – ziemniaków wczesnych i kapust – ogranicza rozwój chorób, zwłaszcza w drugim gatunku, co zmniejsza koszty produkcji. Mam też dodatkowe przychody, ale... i więcej pracy – mówi Leszek Kluszczyński z miejscowości Kościerzyn w powiecie sieradzkim. Prowadzi 42-hektarowe gospodarstwo, nastawione na produkcję roślinną, na glebach klasy II–IV, z przewagą III i IV. Podstawowymi uprawami w obranej strategii są ziemniaki wczesne i kapusty: pekińska, biała, czerwona oraz włoska, które zajmują po ok. 15 ha. Pozostałe gatunki w płodozmianie to pietruszka, zboża i kukurydza. Produkcję dwóch plonów prowadzi od 10 lat…
Cały reportaż o agrotechnice dwóch upraw w jednym sezonie, kosztach i metodach zbioru przeczytasz w nowym wydaniu 11/2020 „top agrar Polska”.
[bie]
StoryEditor
Kapusty po ziemniakach
Wiele gospodarstw poszukuje obecnie sposobów na poprawienie dochodów z produkcji rolniczej. Można to osiągnąć m.in. uprawą na tym samym polu dwóch plonów głównych w jednym sezonie wegetacyjnym.