StoryEditor

Kiedy wapnować pole pod uprawę ziemniaka?

Ziemniak nie ma szczególnie wysokich wymagań, jeśli chodzi o pH gleby, niemniej z wapnowania stanowisk, na których ma być uprawiany, nie powinno się rezygnować. Wapń to nie tylko regulator odczynu, ale też składnik pokarmowy.
19.09.2023., 11:09h

Ile wapnia pobierają ziemniaki?

Zanim przystąpimy do wapnowania gleb przeznaczonych pod ziemniaki, warto wiedzieć, ile wapnia akumulują rośliny. Wapń jest bowiem składnikiem, który spośród drugorzędnych, do których należą jeszcze magnez i siarka, jest pobierany w największej ilości. Dodatkowo wiadomo, że wapń jest pobierany w największych ilościach w tym samym momencie co azot, czyli w fazie, kiedy bulwy przyrastają szybciej niż łęciny. Ogólnie rzecz ujmując, ziemniaki pobierają wapń w ilości odpowiadającej 20–35% ogólnego pobrania azotu. Jeśli zatem uprawiamy ziemniaki na ogólnej dawce azotu, wynoszącej np. 140 kg/ha, to rośliny muszą mieć dostępne ok. 30–50 kg/ha Ca.
Pobranie wapnia nasila się jeszcze w momencie dojrzewania bulw, bo więcej tego składnika znajduje się w skórce niż w miąższu. Wapń będzie więc odpowiadać za odporność bulw na uszkodzenia mechaniczne, bezwzględnie zatem powinniśmy go dostarczać roślinom. Warto też pamiętać, że tylko ok. 10–15% całego wapnia kumulowanego w ziemniakach znajduje sie w bulwach. Cała reszta to łęciny i stolony.

Wapń z wapna - jak dostarczyć wapń ziemniakom? 

Najp...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 10:28