StoryEditor

Najpierw uregulować pH, później obornik. Czyli jak przygotować pole pod uprawę ziemniaka

Pogodzenie niskiego pH z przejmowanych czy dzierżawionych gruntów z koniecznością nawożenia obornikiem nie jest proste. Dotyczy to także ziemniaka, który wbrew starym opiniom nie znosi zbyt kwaśnej gleby.

01.08.2024., 08:07h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Gleba wymaga inwestycji - wapnowanie i obornik
  • Nawożenie pola pod uprawę ziemniaka

Niespełna 100 ha jak na warunki Pomorza Zachodniego to niewiele. Ponadto własność Szparkowskich stanowi tylko 14 ha, a reszta to dzierżawy. Część z pól jest zlokalizowana nawet kilkanaście kilometrów od domu. Nic zatem dziwnego, że trudno rozwijać biznes rolniczy, ale nie poddają się i mniej dzielą się zyskami z pośrednikami, bo postawili na RHD. Działanie na przedmieściu ułatwia to zadanie.

Zobacz także: Na co wpływa wapno w roślinie i dlaczego warto wapnować?

– Sprzedajemy bezpośrednio z gospodarstwa jajka, kapustę, pomidory oraz głównie ziemniaki. Te ostatnie są dostępne praktycznie cały rok i były takie przypadki, że miałem je taniej niż w sieciach handlowych. Największym powodzeniem cieszą się jednak ziemniaki młode, bo te brane wprost z pola są świeże – mówi Jacek Szparkowski. Choć część płodów sprzedaje przez lokalnych dystrybutorów, to planuje rozwój sprzedaży bezpośredniej, mimo że widzi, ile to pochłania czasu.

image
Jacek Szparkowski z żoną na plantacj...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. sierpień 2024 10:04