Szkodnik występuje w wielu państwach Europy, USA Kanadzie, Meksyku, krajach azjatyckich, Nowej Zelandii oraz Republice Południowej Afryki. Pierwsze doniesienie o wystąpieniu nicienia na terytorium Polski pochodzi z lat 60. XX wieku. W ostatnim czasie pojawiły się natomiast sygnały o rosnącym zagrożeniu niszczykiem w uprawie ziemniaka, głównie w centralnej części kraju.
Krajowe wyniki wykazały, że bulwy wszystkich badanych dotąd odmian ziemniaka uległy porażeniu przez patogen. Ustalono także zróżnicowanie ich podatności na D. destructor. Z kolei uzupełniajace badania niemieckie prezentują m.in. zjawisko zróżnicowania podatności odmian na infekcje niszczykiem ziemniaczakiem.
Więcej o zagrożeniu tym nicieniem, skutkach jego infekcji na polach i w przechowalni oraz metodach ograniczania występowania tego kwarantannowego szkodnika przeczytasz w wydaniu 02/2017 „top agrar Polska“ na stronach 110–113.
StoryEditor
Niszczyk ziemniaczak kolejnym zagrożeniem dla bulw
Oprócz mątwika ziemniaczanego Globodera rostochiensis, mątwika agresywnego G. pallida oraz znanych z przenoszenia wirusa nekrotycznej kędzierzawki tytoniu (TRV) krępaków (Trichodorus i Paratrichodorus), gatunkiem mającym coraz większe negatywne znaczenie w uprawie ziemniaka jest nicień – niszczyk ziemniaczak Ditylenchus destructor.