Na portalu Rządowego Centrum Legislacji, pojawił się ciekawy projekt, który zakłada obniżenie aż o 90% opłaty pobieranej przez PIORiN za badania próbek bulw ziemniaka, które przeznaczone są do sadzenia oraz za samo pobieranie tych próbek do badań.
Zobacz także: Metrybuzyna zakazana! Kolejny herbicyd znika z rynku. Uprawa ziemniaka zagrożona
Kiedy opłata ma zostać obniżona?
Jak zakłada projket, opłata ta ma zostać obniżona w następujących przypadkach:
- gdy opłata jest pobierana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za świadczenie do 31 grudnia 2026 r. usług w zakresie badań próbek bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia pod kątem porażenia przez choroby Clavibacter sepedonicus i Ralstonia solanacearum oraz pobierania próbek do tych badań;
- gdy wielkość partii bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia, poddanych badaniom, o których mowa w punkcie 1, łącznie w danym roku nie jest większa niż:
- 25 t – w przypadku gdy z wnioskiem o przeprowadzenie tych badań występuje podmiot będący podmiotem profesjonalnym,
- 3,75 t – w przypadku gdy z wnioskiem o przeprowadzenie tych badań występuje podmiot niebędący podmiotem profesjonalnym.
Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?
Rozporządzenie ma wejść w życie po 14 dniach od jego ogłoszenia i trwać ma do 31 grudnia 2026 roku. Ten okres ma pozwolić ocenić efektywność tego rozwiązania. Jeżeli wynik okaże się pozytywny, możliwe będzie przedłużenie okresu obowiązywania obniżonej opłaty.
Obecnie koszt opłaty za badanie ziemniaków pod kątem bakteriozy pierścieniowej oraz śluzaka to koszt około 200 zł za jedną próbkę.
Bernat Patrycja
źródło: Rządowe Centrum Legislacji
Fot: Czubiński