StoryEditor

Pogoda pomoże w walce ze szkodnikami ziemniaka?

Chociaż większość chorób i szkodników ziemniaka dobrze znosi zimowe mrozy, to agrofagi mogą gorzej zareagować na szybkie ich nadejście bez etapu hartowania, mokrą glebę oraz przeplatane okresy chłodu i roztopów. Czy pogoda pomoże w walce ze szkodnikami ziemniaka?
05.03.2024., 08:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jak rozwija się stonka ziemniaczana w naszych warunkach?
  • Jak zatem sytuacja wyglądała w ubiegłym roku?
  • Czy mokra zima pozwoli pod tym względem spać spokojniej?
  • Czy dotyczyć to będzie także szkodników glebowych?
  • Jak w dłuższej perspektywie niż jednego roku będzie zmieniało się znaczenie szkodników ziemniaka?
  • Chodzi o ich pośrednią szkodliwość, czyli przenoszenie wirusów?

Tomasz Czubiński: Jak rozwija się stonka ziemniaczana w naszych warunkach?

Prof. Marek Mrówczyński, IOR – PIB w Poznaniu: Stonka w Polsce wytwarza zwykle jedno pokolenie i pół kolejnego. Oznacza to, że zimujące chrząszcze wychodzą z gleby, gdy jej temperatura przekroczy 15°C, żerują, składają jaja, z których wykluwa się najbardziej żarłoczne stadium, czyli larwy. Zachodzą u nich wszystkie stadia rozwojowe i przepoczwarczają się w nowe pokolenie chrząszczy. Te znowu składają jaja, ale wyklute z nich larwy zwykle nie przepoczwarczają się w chrząszcze. Dlatego mówimy, że stonka daje półtora pokolenia. Jednak gdy lato jest bardzo ciepłe, to pojawia się drugie pokolenie chrząszczy. Powoduje to, że w okres zimowania wchodzi podwojona liczba stonki i wiosną mamy większy problem.

image

prof. Marek Mrówczyński IOR – PIB w Poznaniu

FOTO: TAP

Zobacz także: Kluczowe składniki dla ziemniaka - jak nawozić plantacje?

T.Cz: Jak zatem sytuacja wyglądała w ubiegłym roku?

M.M: Rok był stosunkowo ciepły i odnotowaliśmy w niektórych miesięcach rekordowe temperatury. Jednak przy rozwoju stonki trzeba zwracać uwagę na okres od maja do sierpnia. W tym czasie temperatury były zbliżone do przeciętnych. Upały, szczególnie we wrześniu oraz bardzo ciepły październik to czas, gdy stonka już kończy swoją aktywność, nie ma na czym żerować, a zatem nie miało to wpływu na rozwój dodatkowego pełnego pokolenia stonki. Dlatego w ubiegłym roku było tylko na szczęście półtora pokolenia.

T.Cz: Czy mokra zima pozwoli pod tym względem spać spokojniej?

M.M:  Mokra gleba, która przez większą część zimy miała temperaturę powyżej zera, to idealne warunki do rozwoju grzybów infekujących zimujące szkodniki, a także niektórych bakterii czy nicieni pasożytniczych. Uważam, że w tym roku przyroda wyręcza rolników i pomoże rozwiązać problem liczebności szkodników, dzięki czemu walka z nimi wiosną będzie tańsza.

T.Cz: Czy dotyczyć to będzie także szkodników glebowych?

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 16:38