Chociaż ilość rocznych opadów w ostatnich latach jest względnie stała, co może dziwić niektórych obserwatorów, ale takie są wyniki zestawień wielolecia, opadów będzie szczególnie brakować wczesnym latem, mimo, że przewidywane są nawalne deszcze. Statystycznie przybywa ich natomiast w miesiącach jesiennych i zimowych. Zwłaszcza te ostatnie (styczeń i luty) były dotychczas w kraju okresami o najniższych sumach miesięcznych opadów. Element ten zmienia się w ostatnich sezonach, co można obecnie obserwować za oknem. W zestawieniu sum opadów zimowych ubywa jednak udziału wody z opadów śniegu, co zwiększa i przyspiesza jej niedobór na polach późną wiosną.
Poprawić wartość stanowiska
Na ilość i rozkład opadów atmosferycznych rolnik nie ma wpływu, może jednak zaingerować w gromadzenie i magazynowanie wody w glebie. Aby zatem z powodzeniem funkcjonować w trudnych warunkach, w centrum jego uwagi powinna znaleźć się gleba. Tylko stanowiska o dobrej strukturze, wysokiej zawartości próchnicy oraz materii organicznej i bez nadmiernego zagęszczenia w sposób optymalny magazynują i przetrzymują wodę. To m.in. ważne cele stosowania oborn...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Prawdziwy HIT – nawadnianie kropelkowe ziemniaków!
Zmiany klimatu są obecnie jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi rolnictwo. Niestety, wg przewidywań klimatologów, w przyszłości należy spodziewać się dłuższych okresów suszy i skrajnych upałów. Przesuwają się ponadto wielkości opadów w roku kalendarzowym.