StoryEditor

Przegląd maszyn do zbioru ziemniaków - więcej komfortu podczas zbioru!

Oto kilka nowości w segmencie maszyn do zbioru ziemniaków, prezentowanych na targach Agritechnica. Producenci skupili się na poprawie komfortu obsługi kombajnów.
11.03.2024., 10:03h
Z tego artykułu dowiesz się:

Kombajn AVR Puma 4.0

Nowości maszynowe z medalami - Grimme

Kopaczka do małych ciągników

Dwurzędowy kombajn ziemniaczany Keiler 2 RK22

Sprzęt do uprawy i zbioru ziemniaków

Nowoczesny sprzęt do uprawy i zbioru ziemniaków naszpikowany jest wieloma nowoczesnymi układami, które zwiększają komfort obsługi. Coraz częściej napęd mechaniczny zastępowany jest hydrauliką, co pozwala precyzyjnie wyregulować parametry każdego z podzespołów kombajnu. Przekłada się to na zwiększenie wydajności i poprawę jakości zbieranego plonu.

Producenci przygotowali także rozwiązania, dzięki którym bardzo szybko i bez dodatkowych czynności można przystosować kombajn ziemniaczany do zbioru cebuli. Wydajne kombajny wyposażone są w układy telemetryczne, układy ważące zbierany plon, a nawet skanujące go, co w połączeniu z GPS pozwala tworzyć mapy plonu. Są także nowe rozwiązania dla małych maszyn, w których bulwy zbierane są cały czas ręcznie.

Zobacz także: Rynek ziemniaków w Polsce – Ukraina będzie mogła eksportować do UE?

Kombajn AVR Puma 4.0

Jedną z nowości belgijskiego producenta AVR jest samojezdny, czterorzędowy kombajn Puma 4.0. Dokonane w nim ostatnio zmiany zwiększają komfort obsługi. Producent informuje, że standardowym wyposażeniem jest układ prowadzenia Autosteer. Z tyłu za rozdrabniaczem łęcin zamontowany jest specjalny czujnik. Na podstawie jego wskazań przednie koła kombajnu kierowane są automatycznie. AVR zapewnia, że system działa niezawodnie także w przejazdach ze ścieżkami technologicznymi. Jeśli dojdzie do zablokowania w przepływie plonu na którymś z przenośników, kombajn wyposażony jest w funkcję rewersu.

System Smart Comfort w Puma 4.0 odpowiada za automatyczne utrzymanie i regulowanie głębokości wyorywacza redlin. Producent podkreśla, że to bardzo ważna funkcja, która w dużej mierze decyduje o wydajności zbioru. Jeśli warunki są sprzyjające, bulwy nie są uszkodzone, głębokość pracy jest zmniejszana. To z kolei pozwala zwiększyć prędkość i wydajność zbioru.

Kombajn AVR Puma 4.0 jest połączony z platformą AVR Connect. W chmurze przechowywane są dane z informacjami o zbiorach i parametrach pracy na każdej działce. W czasie pracy nowoczesne układy mierzą plon, co pozwala tworzyć mapę plonu. Platforma AVR Connect gromadzi bardzo dużo danych z każdego podzespołu kombajnu, co może być także wykorzystywane w procesie diagnozy zaistniałej awarii.

Nowości maszynowe z medalami - Grimme

Firma Grimme zdobyła na ostatnich hanowerskich targach dwa srebrne medale. Pierwszy z nich producent otrzymał za separator wymienny ChangeSep, który na razie opracowano dla zaczepianych kombajnów EVO. Wielu producentów ziemniaków uprawia na swoich polach także cebulę. Aby przygotować kombajn do zbioru cebuli, konieczne były modernizacje w wyorywaczu, co pozwoliło podbierać suchą cebulę z rzędów. Największym problemem były separatory zanieczyszczeń. W ziemniakach najczęściej stosowane są separatory z taśmą palcową ClodSep. Z kolei podczas zbioru cebuli wskazane jest wykorzystywanie zgarniaczy rolkowych EasySep. Oba te rozwiązania zapewniają pracę z dużą wydajnością i przede wszystkim pozwalają zebrać plon dobrej jakości. Kombajn z ChangeSep wyposażony jest w oba te rozwiązania. Wystarczy na sterowniku maszyny zmienić pozycję separatorów. Wszystko odbywa się tutaj hydraulicznie. Separator palcowy unosi się do góry, a walce zgarniające do cebuli trzeba wychylić do środka kombajnu.

image

Nowością Grimme jest separator ChangeSep. Separator palcowy pracuje podczas zbioru ziemniaków, a rolki zgarniające przy zbiorze cebuli.

FOTO:
Pozostało 55% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 22:35