StoryEditor

Przyłożyć się do odchwaszczania ziemniaków

Odchwaszczanie ziemniaka dziś realizujemy przede wszystkim za pomocą substancji przedwschodowych. Nalistnie dostępne są tylko 3 substancje.
23.02.2021., 13:02h
– W aplikacji przedwschodowej mamy na dziś dostępnych 9 substancji, a nalistnie 3, co daje ogólnie niemal 60 produktów do odchwaszczania ziemniaka – mówił podczas naszego webinarium ziemniaczanego Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Wśród nich jest preparat Bandur zawierający aklonifen do stosowania na 5–7 dni przed wschodami ziemniaka w dawce 2,5–3 l/ha przy zastosowaniu solo. Ma dobrze zwalczać szarłat, komosę czy samosiewy rzepaku i kontrolować też jednoliścienne, jak chwastnicę czy wiechlinę roczną.
– Bandur jest bardzo dobrym preparatem do mieszania z innymi herbicydami zwiększającymi skuteczność mieszaniny przeciwko psiance, starcom czy niektórym rdestom – przedstawiciel Bayer. Polecani partnerzy do aklonifenu to m.in. chlomazon, flurochloridon, metobromuron, metrybuzyna, pendimetalina czy prosulfokarb. Ważne oczywiście, żeby zabieg wykonać na wilgotną glebę, ale Bandur ma sobie dobrze radzić ze zwalczaniem chwastów także przy gorszych warunkach wilgotnościowych.
Dobre efekty daje mieszanina Bandura z chlomazonem (2 l/ha + 0,2 l/ha). Musi być jednak wykonana na kilka dni przed wschodami, by nie doszło do fitotoksyczności chlomazonu na roślinach.

Wzmocnić działanie

Jeśli na polu mamy problem z rdestami, które wschodzą nieco później i mogą nie być zwalczone przez rozwiązanie przedwschodowe to trzeba je zwalczać w zabiegu powschodowym, np. mieszaniną metrybuzyny i rimsulfuronu. Z zabiegiem nie warto jednak czekać, by chwasty za bardzo nie wyrosły.

Odchwaszczanie jutra
Redlinowa uprawa ziemniaków umożliwia odchwaszczanie mechaniczne, co już jest stosowane, ale prawdopodobnie będzie jeszcze na większą skalę wykorzystywane. Możliwe też jest punktowe opryskiwanie chwastów, ale też opryskiwanie tylko samych międzyrzędzi z pominięciem ziemniaków na redlinach (opryskiwacze tunelowe). Testowane są też rozwiązania ze zmienną dawką herbicydu w zależności od zawartości materii organicznej i części gliniastych w glebie. Testowane jest to na Uniwersytecie Wageningen w Niderlandach, gdzie ziemniak jest ważną uprawą.

jd
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 03:56