Hodowla Europlanta znana jest z odmian jadalnych, przemysłowych (skrobiowych, czipsowych, frytkowych czy przeznaczone na płatki).
– Hodowla odmiany trwa 10-12 lat, bierzemy pod uwagę te cechy, które są najważniejsze i najbardziej znaczące dla danego kierunku użytkowego ziemniaka. Dla przykładu ziemniaki jadalne, oczywiście uwzględniając także odporność na choroby czy kwestie zdrowotnościowe, badane są m.in. pod kątem wartości kulinarnej, barwy miąższu, wyglądu zewnętrznego i wewnętrznego bulwy, ale także na smakowitość – podkreśla Krzysztof Martyna z firmy Europlant.
Skąd spadek powierzchni uprawy?
– Faktycznie, w ubiegłym sezonie była dość znaczna nadprodukcja ziemniaków, a jeśli dołożyć do tego problemy wynikające z COVID i jego skutkami na rynkach HORECA na całym świecie, co mogło spowodować na spadek powierzchni uprawy ziemniaka – mówi Krzysztof Martyna. Zmniejszyła się także powierzchnia plantacji nasiennych ziemniaka o ok. 700 ha.
Pytanie czy udało się sprzedać cały materiał sadzeniakowy w minionym sezonie? A co z kolejnym sezonem, który już za pasem? Nie zabraknie sadzeniaków? Obejrzyjcie koniecznie wywiad!