Ceny ziemniaków wracają do stabilności
Ceny kontraktów terminowych na ziemniaki przemysłowe na Europejskiej Giełdzie Energii (EEX) w Lipsku znacznie spadły od końca czerwca przy stosunkowo niskich obrotach, ale ostatnio zaczęły się stabilizować na dość wysokim poziomie.
Zobacz też: Zwiększona powierzchnia uprawy ziemniaków i ich ceny na rynkach hurtowych
Po południu 23 sierpnia giełda podała cenę rozliczeniową dla kontraktu z terminem realizacji w kwietniu 2025 na poziomie 289 euro za tonę. W połowie czerwca osiągnięto rekordową cenę 402 euro/t dla kontraktów kwietniowych. W ubiegły piątek (23 sierpnia) o godzinie 15:00 cena sprzedaży wynosiła 294 euro/t, która kontrastowała z ceną kupna 283 euro/t.
Presja cenowa na rynku ziemniaków w Dolnej Saksonii wciąż trwa
Według Izby Rolniczej Dolnej Saksonii słaby popyt na niezwiązane umowami ziemniaki przemysłowe nadal wywierał presję na ceny. Jednak według rolniczej firmy handlowej Wilhelm Weuthen sprzedaż ostatnich zapasów z poprzedniego sezonu w Nadrenii została już zakończona. Natomiast w Holandii duże ilości ziemniaków z poprzedniego zbioru nadal blokowały dostęp do rynku wczesnych ziemniaków.
Tymczasem przemysł chipsów stale odwołuje towary kontraktowe, podczas gdy zakłady produkujące granulaty i płatki nadal zwiększają swoją produkcję. Według doniesień przemysł skrobiowy w UE miał również rozpocząć pełną produkcję pod koniec sierpnia.
Holandia uruchomiła internetową giełdę ziemniaczaną. Wszystko przez niewystarczającą przejrzystość rynku
Tymczasem holenderska spółdzielnia producentów ziemniaków Nedato uruchomiła 21 sierpnia cyfrową platformę handlu ziemniakami Service2Potato. Dyrektor generalny Nedato, Wim van de Ree, uzasadnił ten krok w rozmowie z dziennikiem branżowym Boerderij, twierdząc, że rynek ziemniaków nie jest już wystarczająco przejrzysty. Dotychczasowe notowania PotatoNL w Holandii opierały się na transakcjach między producentami, przetwórcami i handlowcami.
Jednak według Van de Ree tylko niewielka część raportów cenowych na PotatoNL dotyczy transakcji, które mogłyby służyć jako przewodnik dla rolników przy ustalaniu własnych cen. Ponadto warunki handlowe, na których opierają się notowania, nie są wystarczająco przejrzyste. Nedato dostarcza rocznie około 200 tys. ton ziemniaków do przetwórców w Holandii, Belgii i Niemczech.
Źródło: AgraEurope