Ceny ziemniaków trzymają się na dobrym poziomie. W hurcie za 15-kg worek ziemniaków jadalnych, w zależności o odmiany oraz regionu kraju trzeba zapłacić od 20 do nawet 38 zł. Pomimo tego rynek znalazł się w trudnym momencie. Zgodnie z analizą ekspertów top agrar Polska, rynek boryka się obecnie z niedoborem sadzeniaków w obliczu wzmożonego zainteresowania na ten towar. Skąd ta sytuacja?
W minionym sezonie, susza oraz krótki sezon wegetacyjny wpłynęły negatywnie na produkcję, prowadząc do istotnych ograniczeń w dostawach, szczególnie w Holandii, największym eksporterze sadzeniaków w Europie. Dane na sezon 2023–2024 wskazują na spadek eksportu tego kraju o ponad 26% w porównaniu z poprzednim rokiem. Również w Polsce obserwujemy ograniczenie podaży, związane m.in. ze spadkiem powierzchni plantacji oraz wysokim ryzykiem ekonomicznym związanym z nasiennictwem. W rezultacie, ceny kwalifikatu znacząco wzrosły, a dostępność na rynku stopniała niemal do zera.
Jednocześnie koszty uprawy bulw pozostają wciąż na wysokim poziomie ze względu na wysokie ceny nawozów, energii, środków ochrony roślin. Do nich dochodzą nakłady na konieczne nawadnianie oraz przechowywanie. Suma tych kosztów na koniec 2023 roku szacowano na znacznie powyżej 20 tys. zł/ha
O tym, jak poradzić sobie w aktualnej sytuacji na rynku ziemniaków, gdzie zabezpieczyć się w sadzeniaki – i czy to w ogóle możliwe – będziemy dyskutować w gronie ekspertów już 27 lutego podczas Seminarium Ziemniaczanego top agrar Polska. W debacie rynkowej głos zabiorą:
- dr Agnieszka Przewodowska – prezes zarządu Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka
- Jarosław Wańkowicz - dyrektor ds. dostaw i członek zarządu Farm Frites Poland
- Jerzy Wróbel – właściciel Agrosad sp. z o.o.
- Kamil Maniak – prezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak
- Jerzy Kasprzak – prezes Zarządu Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Pile sp. z o.o.
Tematem przewodnim całego naszego seminarium będzie ”Nawożenie i ochrona wpływają na jakość i dobre przechowywanie bulw”, a swoją wiedzą merytoryczną podzielą się z uczestnikami najlepsi niezależni specjaliści z kraju i ze świata.
Max Erath (N.U. Agrar) poruszy zagadnienia międzyplonów jako praktyki nie tylko pod ekoschematy, ale także dla gleby i ograniczenia nicieni oraz nawożenia ziemniaka na lepszą jakość bulw i dobre przechowywanie. Kamil Maniak (Stowarzyszenie Polski Ziemniak) wskaże na najnowsze praktyki podczas zbioru i przechowywania bulw. Natomiast temat zarazy ziemniaka i strategii jej zwalczania omówi prof. Gary Secor z Wydziału Fitopatologii Uniwersytetu Stanowego Dakoty Północnej (NDSU). Przedstawi on nam również amerykański rynek ziemniaków.
Dawka informacji będzie więc naprawdę duża! Już dziś zachęcam do kupna biletów na to wydarzenie. Szkolimy się w Wielkopolsce w miejscowości Bagatelka pod Wrześnią.
Szczegółowy program oraz warunki uczestnictwa pod LINKIEM
Do zobaczenia na Seminarium Ziemniaczanym!
Fot: Canva