– Zorvec Endavia to fungicyd nowej generacji przeciwko zarazie ziemniaczanej. Preparat jest ulepszonym środkiem o obniżonej dawce Zorvec z 15 g/ha do 12 g/ha, co było możliwe dzięki połączeniu skuteczności dwóch substancji czynnych zwalczających chorobę i dodatkowego efektu synergii w formulacji – podkreśla Małgorzata Gago z firmy Corteva.
Jest to profilaktyczny środek grzybobójczy o działaniu powierzchniowym i układowym, w postaci zawiesiny olejowej (OD) do rozcieńczania wodą. Środek zawiera dwie substancje czynne o odmiennym mechanizmie działania: oksatiapiprolinę (wg FRAC grupa 49) i bentiowalikarb (grupa 40 wg FRAC).
– Eksperci EuroBlight oceniają skuteczność tej substancji czynnej na 4,9 w 5-stopniowej skali. Preparat wykazuje przedłużone działanie, dzięki któremu można wydłużyć przerwy między zabiegami o 3 do 4 dni. Jest odporny na zmywanie przez deszcz już po 20 minutach od wykonania zabiegu oraz zapewnia ochronę nowym przyrostom, przemieszczając się do nowych liści rośliny – przekonuje Małgorzata Gago.
Przy zwalczaniu zarazy ziemniaczanej maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,4 l/ha. Środek należy stosować od początku fazy rozwoju liści (BBCH 10) do 7 dni przed zbiorem rośliny uprawnej. Pierwszy zabieg wykonuje się zapobiegawczo, przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby, a następne zabiegi w miarę potrzeby co 7–10 dni. Przy zwalczaniu mączniaka rzekomego cebuli zalecana jednorazowa dawka to 0,5 l/ha. Preparat Zorvec Endavia stosuje się od fazy trzech liści (BBCH 13) do 28 dni przed zbiorem rośliny uprawnej.
StoryEditor
Specjalista w ziemniaku i cebuli
Corteva Agriscience zarejestrowała fungicyd Zorvec Endavia przeciwko zarazie ziemniaka i mączniakowi rzekomemu cebuli. Środek ten oparty jest na nowej substancji, tj. Zorvec.