StoryEditor

Straty na polu i w przechowywalni Pythium grasuje na ziemniaczanych polach

Zmiana klimatu przetasowuje płodozmianową przydatność uprawianych gatunków, jednocześnie zwiększa portfolio agrofagów, w tym sprawców groźnych chorób bulw. Jest nim np. grzybopodobny organizm – Pythium, który może powodować duże straty na polu i w przechowalni.

dr Jerzy Osowski
IHAR – PIB, Oddział Bonin
16.10.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Nowe agrofagi w uprawie ziemniaków
  • Wodna zgnilizna przyranowa
  • objawy wodnej zgnilizny
  • Jak chronić ziemniaki przed wodną zgnilizną?
  • Cykl przechowalniczy

Sezon wegetacyjny 2023 r. pokazał, że zmieniające się od dłuższego czasu warunki meteorologiczne mają duży wpływ nie tylko na rozwój roślin i chorób w trakcie wegetacji, ale także na plon bulw oraz ich jakość i zdolność do przechowywania. Zmiany te są następstwem występowania niekorzystnych zjawisk pogodowych, obejmujących wczesne oraz późne przymrozki, długotrwałe susze, intensywne opady, powodzie i fale upałów.

Obserwowane zjawiska wpływają na przydatność do uprawy różnych gatunków i odmian roślin na danym obszarze. Ich skutkiem jest stopniowe zwiększanie zasięgu roślin ciepłolubnych, ale także silniejsza presja niektórych chwastów, szkodników i chorób.

Zobacz także: Lepsze przechowywanie ziemniaków, dzięki tiosiarczanowi wapnia

Nowe agrofagi w uprawie ziemniaków

Ubiegły sezon, tak jak i obecny, obfituje w opisane wcześniej zjawiska pogodowe, które sprawiają, że pojawiają się nowe agrofagi lub uaktywniają się takie, które nie znajdowały do tej pory korzystnych warunków do rozwoju. Jednym z takich patogenów ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
dr Jerzy Osowski<br/>IHAR – PIB, Oddział Bonindr Jerzy Osowski
IHAR – PIB, Oddział Bonin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 21:58