StoryEditor

Sucha zgnilizna bulw ziemniaka pustoszy magazyny

Sucha zgnilizna bulw ziemniaka jest w dzisiejszych czasach niewątpliwie najważniejszą chorobą w przechowalniach. Doprowadzić może do znacznych strat, zwłaszcza w przypadku długotrwałego składowania bulw.
02.10.2023., 15:10h
Sprawcami suchej zgnilizny bulw ziemniaka są grzyby z rodzaju Fusarium. Warto dodać, że są to inne gatunki niż najczęściej omawiane fuzariozy zbóż, bobowatych czy warzyw. Na bulwach są to F. coeruleum, F. sulphureum, czy F. sambucinum.
Patogeny te żyją w glebie i w resztkach pożniwnych, a ich źródłem na polu są przede wszystkim porażone bulwy. Grzyby są zdolne do przetrwania także na sprzęcie, ścianach i podłogach magazynów ziemniaków. Zatem bardzo łatwo z gleby czy maszyn doprowadzić do niezamierzonej inokulacji bulw zdrowych, czyli pokrycia ich zarodnikami.

Sucha zgnilizna może doprowadzić do całkowitego zasychania bulw ziemniaka i zamienienia ich w charakterystyczną, suchą mumię.

Jak dochodzi do infekcji?

Warto jednak zauważyć, że zarodniki nie są zdolne do infekowania bezpośrednio bulw przez zdrową skórkę. Aby doszło do rozwinięcia się patogenu w miąższu i rozwoju procesu chorobowego, niezbędne jest uszkodzenie skórki, np. rana czy odcisk (nawet w magazynie pod wpływem ucisku zbyt dużej masy bulw, zwłaszcza jeśli pod koniec przechowywania tracą one turgor). Jednak większość infekcji ma miejsce przez rany powstałe podczas zbi...
Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 23:40