Głównymi organizatorami tegorocznego spotkania były Polska Federacja Ziemniaka i Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie. W ramach wydarzenia można było zobaczyć kolekcję kilkudziesięciu odmian ziemniaka z różnych grup użytkowych, pokazy pracy maszyn do zbioru i uprawy ziemniaka, czy prezentacje sprzętu do jego transportu, przemieszczania, sortowania i konfekcjonowania.
Na odrębnej hali wystawowej swoje oferty handlowe przedstawiło kilkadziesiąt firm związanych z branżą. Odbyły się ponadto profesjonalne wykłady, obejmujące m.in. zagadnienia:
- wykorzystania paneli słonecznych,
- innowacyjnego systemu wspomagania decyzji do optymalizacji uprawy, nawożenia i zabiegów ochrony, z uwzględnieniem deficytu wody,
- profesjonalnej produkcji ziemniaka wolnej od bakterii Cm,
- e-programu eksportowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu,
- paszportyzacji polskiej żywności – elektroniczny paszport ziemniaka,
- nowoczesnych rozwiązań w handlu detalicznym.
Nowe odmiany
Na krajowych targach poświęconych ziemniakowi, nie mogło zabraknąć w ofercie firm nowości odmianowych. W grupie wystawców były nimi:
- Bielik – odmiana jadalna, bardzo wczesna; hodowca – HZ Zamarte
- Fala – odmiana skrobiowa, wczesna; hodowca – PMHZ Strzekęcin
- Kotwica – odmiana skrobiowa, średnio wczesna, z 2020 r.; hodowca – PMHZ Strzekęcin
- Longina – odmiana jadalna, wczesna, z 2020 r.; hodowca – HZ Zamarte
- Mila – odmiana jadalna, średnio wczesna; zachowujący – CN Nidzica
- Nasturcja – odmiana jadalna, bardzo wczesna; hodowca – HZ Zamarte
- Piwonia – odmiana jadalna, bardzo wczesna; hodowca – HZ Zamarte
- Surmia – odmiana jadalna, bardzo wczesna, z 20 20 r.; hodowca – HZ Zamarte
- Werbena – odmiana jadalna, bardzo wczesna, z 20 20 r.; hodowca – HZ Zamarte
Targowe nowości produktowe
Wystawcy przedstawili też kilka nowości związanych z uprawą, ochroną, czy nawożeniem ziemniaka. Jedną z nich jest produkt Agros firmy UPL To naturalny inhibitor kiełkowania bulw, olejek uzyskiwany ze skórki pomarańczy, przeznaczony do stosowania w przechowalni ziemniaków. Nie wymaga okresu karencji i może być użyty solo lub jako element wspomagający przechowywanie bulw, po chemicznej, polowej desykacji naci. Środek można aplikować w przechowalni urządzeniami do zamgławiania na zimno i gorąco w dawce 100 ml/t ziemniaków. Nie zaleca się jego stosowania na sadzeniaki.
Nowym produktem w ochronie upraw ziemniaka przed zarazą jest Innzar 500 SC, którego s.cz jest fluazynam. Zdaniem producenta, środek zwalcza patogen zarówno na liściach, jak i na łodygach. Zaleca się go stosować w dawce 0,3–0,4 l/ha, zgodnie z sygnalizacją rozwoju sprawcy choroby, tj. od początku zawiązywania bulw do fazy zamierania liści i łodyg (BBCH 40-97).
Do przewozu oraz przeładunku i czyszczenia ziemniaków służy natomiast nowa wersja przyczepy K4 firmy Brettmeister. Jest ona szczególnie przydatna w sytuacji, gdy wymagany jest szybki przeładunek i doczyszczanie bulw. Dzięki znacznie większej powierzchni czyszczenia i szerszemu przenośnikowi transferowemu jest o 50% wydajniejsza niż jej poprzednik – wersja K3. Zawartość bunkra o pojemności 11,5 t i powierzchni 22-24 m² można rozładować w ok. 3 minuty (patrz foto).
Nowym rozwiązaniem w sektorze przeładunku jest amortyzator opadania Kaskada II z elektronicznym wyświetlaczem i fotokomórką, automatycznie regulującą wysokość zsypywania ziemniaków do worków typu B-B. Ośmiostopniowa kaskada znalazła się w ofercie firmy Remprodex (patrz zdjęcie).
Inne produktowe nowości to np. biologiczny preparat AzotoPower, zawierający wolnożyjące, niesymbiotyczne bakterie z rodzaju Azotobacter i Arthrobacter, biorące udział w wiązania azotu atmosferycznego przez rośliny. Drugą nowością z tej grupy produktów jest Delia Stop. Ten mikrobiologiczny preparat, zdaniem producenta, stymuluje rozwój i regenerację roślin uszkodzonych przez śmietki. Oba preparatu znajdują się w ofercie firmy BioLider.
Kolejnym produktem służącym do wzmocnienia roślin i stymulacji ich rozwoju, a, zdaniem dystrybutora (Prostafeed Polska), także ograniczeniu stosowania fungicydów, jest BioAktiv Vita. Składa się on z naturalnych surowców. Zalecany jest do stosowania w dawce 1 l/150 l wody w uprawach m.in. zbóż, rzepaku, czy kukurydzy.
Z kolei firma Timac Agro w ramach nowości zaprezentowała na targach biostymulujące wieloskładnikowe nawozy azotowe typu Sulfammo. Zawierają azot (18–30%), siarkę (15–31%), magnez (3–4%) oraz sód, miedź, cynk i kompleks N-Process i mezocalc. Ich specjalna otoczka organiczno-wapniowa ma ograniczać straty azotu wynikające z ulatniania i wymywania i zoptymalizować jego dostępność dla roślin. Nawozy te polecane są do stosowania w buraku cukrowym, ziemniaku, rzepaku, na użytki zielone w kukurydzy oraz uprawach warzywniczych i sadowniczych.
[bie]