StoryEditor

Trudny sezon przechowalniczy dla ziemniaków

Ubiegłoroczne zbiory ziemniaka prowadzono przy bardzo różnej, zwykle niesprzyjającej pogodzie, zwłaszcza w końcówce sezonu. Niestety, odbija się to na kondycji przechowywanych bulw.
15.02.2024., 08:06h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Europlant o problemach w hodowli ziemniaka
  • Przygotowanie do składowania ziemniaków
  • HZ Zamarte -  sadzeniaki odmian jadalnych i do przetwórstwa spożywczego
  • Chronić przed obiciem bulw
  • Farm Frites - Zbiory w branży przetwórczej ziemniaka
  • Ograniczyć straty przechowalnicze
  • Onix - skup i konfekcja ziemniaków
  • Dobra skórka i jakość
  • McCain - ważna jest długość bulw, ich s.m. i kolor smażenia

Miniony sezon zbioru ziemniaków przebiegał w skrajnych warunkach pogodowych, zarówno pod względem temperatury, jak i wielkości opadów. W niektórych dniach września odnotowano temperatury powyżej 30°C w dzień i ok. 20°C w nocy, do jej spadków ok. 5°C. Natomiast w 2. dekadzie października i listopada wystąpiły przygruntowe przymrozki i mrozy, w przedziale od –0,5°C do –7,5°C. Z kolei suma opadów w sierpniu wyniosła 100,6 mm, stanowiąc 152% normy, jednak ich rozkład przestrzenny był bardzo zróżnicowany – dużo więcej wody spadło w zachodniej części kraju. We wrześniu suma wyniosła zaledwie 22,4 mm, tj. 39% normy. Dwa kolejne miesiące były natomiast skrajnie wilgotne. W październiku spadło 75,5 mm (162% normy), a najwięcej w Wielkopolsce i w centrum kraju. W listopadzie średnia suma wyniosła 70,4 mm, tj. 177%, z czego najwięcej w szerokim pasie od Opola po Gdańsk, z maksimum w rejonie Torunia.

Zobacz także: Rynek ziemniaków w nachodzącym sezonie

Jak uporały się z tymi problemami hodowle, firmy przetwórcze czy dystrybutorzy? O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy kilku przedstawicieli tych branż z róznych rejonów kraju.

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. luty 2025 18:31