StoryEditor

Tuberyzacja i kwitnienie - tworzenie plonu ziemniaka

Przedstawione w poprzednim numerze kwartalnika fazy rozwojowe dotyczyły częściowo rozwoju podziemnego, czyli kiełkowania, a częściowo części nadziemnych, czyli rozwoju liści i pędów. Podobnie będzie teraz, z tą różnicą, że zaczyna się tworzenie plonu.
19.05.2024., 09:30h

Omówiony wcześniej rozwój i wzrost pędów wyznaczany był dwoma sposobami – na podstawie wielkości i liczby pojawiających się pędów bocznych lub stopnia zakrycia międzyrzędzi. Równolegle do tych faz przebiegał rozwój części podziemnej rośliny, czyli korzeni, stolonów i bulw. Warto przyjrzeć się ich budowie, aby wyjaśnić zachodzące w glebie procesy.

image
Fazy ziemniaka BBCH 35-42 i BBCH 46-65
FOTO:

Skomplikowany układ 

Część podziemna ziemniaka rozmnażanego wegetatywnie (z sadzeniaków) składa się z kilku rodzajów organów. Z bulwy matecznej wyrasta kiełek, który staje się pędem. Część podziemna pędu (łodygi) pokryta jest korkiem z przetchlinkami. W normalnych warunkach rośnie ona pionowo w dół. Na pędzie podziemnym pojawiają się liczne, ale stosunkowo słabe korzenie, tworząc systemy wiązkowe. Korzenie te mają rozgałęzienia kolejnych stopni. Ważną z agrotechnicznego punktu widzenia informacją jest mały zasięg poziomy i ...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:30