Impreza ta ma już wieloletnią tradycję i odbywa się zresztą w prawdziwym zagłębiu ziemniaczanym, tj. na terenie powiatu sieradzkiego (woj. łódzkie). Dużym zainteresowaniem cieszyło się pole demonstracyjne, na którym znalazła się kolekcja kilkudziesięciu odmian ziemniaka 6 firm, a mianowicie: Agrico Polska, Europlant Polska (Mariola – nowość, odmiana jadalna, średnio wczesna, typ B), HZPC (Camelia oraz Marisol – nowości z CCA, odmiany jadalne), HZ Zamarte (Bielik, Nasturcja i Piwonia – nowości, odmiany jadalne bardzo wczesne; Provita – nowość, odmiana jadalna, wczesna, o fioletowym miąższu), PMHZ Strzekęcino (Fala – nowość, odmiana skrobiowa, wczesna) oraz Solana Polska (Lea i Natalia – nowości, odmiany jadalne bardzo wczesne).
Głównym tematem wśród rolników na polu było zmniejszenie powierzchni uprawy ziemniaka, niskie plony w tym roku, zwłaszcza plantacji nienawadnianych oraz problemy z parchem zwykłym. Pocieszający był fakt, że cena ziemniaków jadalnych pnie się do góry w kierunku 1 zł/kg. Odmiany na polu demonstracyjnym wybierał jednorzędowy kombajn Ropa Keiler 1, zwiedzający mogli od razu zobaczyć efekty jego pracy oraz ocenić wybierane bulwy. Imprezie towarzyszyła wystawa maszyn i środków do uprawy ziemniaka. W programie znalazły się także m.in. pokazy kulinarne regionalnych potraw z ziemniaka, konkursy i kiermasze z ziemniakami i nie tylko w roli głównej, a także strefa "Smakuj regionalnie" oraz kiermasz ogrodniczy.
StoryEditor
Udany Dzień Ziemniaka w Kościerzynie
Wydawać by się mogło, że niezbyt dobra passa ziemniaka będzie się ciągnąć, zniechęcając jego producentów do spotykania się na specjalistycznych spotkaniach polowych na temat jego uprawy i produkcji. Tymczasem, ku ogromnemu zaskoczeniu, na Kościerzyński Dzień Ziemniaka, organizowany przez Łódzki ODR oddział w Kościerzynie przybyły prawdziwe tłumy.