Golfsztrom to ciepły prąd morski północnego Atlantyku. Wraz z długotrwałą emisją słońca umożliwia uprawę ziemniaków, warzyw i jagód w krótkim oknie czasowym, tj. od maja do września w północnej części Norwegii – wykraczającym poza koło polarne. Okres wegetacji trwa tu zaledwie od 90 do 110 dni. W południowej części kraju jest zwykle dwa razy dłuższy. Jeśli pogoda nie jest sprzyjająca, wówczas ziemniaki na północy sadzi się dopiero ok. 10 czerwca.
Obecnie Norweska Rada Rolnicza, Nibio i Tromspotet AS badają, jak długa emisja słońca (w czasie dnia polarnego) i temperatura wpływają na produkcję ziemniaków, warzyw i jagód w najbardziej na północ wysuniętej części Norwegii. Celem projektu jest m.in. opracowanie dla tego rejonu nowych norm nawozowych służących optymalizacji produkcji ziemniaków, kapust pod agrowłókniną i sadzonek truskawek w tunelu foliowym. Mają być ponadto stworzone nowe agrometeorologiczne modele wzrostu kultur, które w szczególności uwzględnią warunki oświetlenia na północ od koła podbiegunowego.
– Słońce o północy, które umożliwia 20-godz. fotosyntezę i wyższa temperatura wzrostu przy użyci...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Uprawa ziemniaków w strefie koła polarnego
Każdego roku w Troms og Finnmark, północny rejon Norwegii, produkuje się ziemniaki, jagody i warzywa. Według Norweskiej Spółdzielni Rolniczej żaden kraj na świecie nie prowadzi produkcji towarowej w bardziej wysuniętym na północ miejscu świata.