StoryEditor

Webinarium ziemniaczane – Zielony Ład – wyzwanie dla ochrony ziemniaka

Ziemniak to stała kultura w naszych płodozmianach, lecz wymagająca intensywnej ochrony. Wprowadzany przez UE program Zielony Ład stawia jednak duże wyzwania w zakresie stosowanych środków.
20.05.2021., 11:05h
Jak zatem skutecznie chronić plantację ziemniaka w obliczu coraz większych ograniczeń substancji czynnych? Odpowiedź na to pytanie zawiera jeden z tematów dzisiejszego webinarium ziemniaczanego „top agrar Polska”, którego partnerem jest firma Corteva. Wykład o tym zagadnieniu przedstawił natomiast dr Jerzy Osowski z IHAR–PIB o. Boninie.
Po tym sezonie wypada jedna z ważniejszych dotychczas substancji czynnych – mankozeb – stosowanych m.in. w uprawie ziemniaka. To moim zdaniem spowoduje duże zamieszanie w programach ochrony ziemniaka. Ponadto najważniejsze choroby, tj. zaraza i alternarioza mają dużą trudność w wytworzeniu na nią odpornych szczepów, ze względu na zróżnicowany mechanizm jej działania – mówił ekspert.

Zaraza i alternarioza to najgroźniejszy duet patogenów w uprawach ziemniaka. W latach sprzyjających ich rozwojowi mogą spowodować straty w plonach do kilkudziesięciu procent, a zaraza nawet do 100%.
– Obecnie istnieje jeszcze wiele s.cz. efektywnie zwalczających te patogeny. W wyborze ich pomocne są zwłaszcza wyniki publikowane przez organizację Euroblight – dodał wykładowca. Wskazał m.in. na dużą skuteczność środków bazujących na oksatiapiprolinie oraz mieszaniny mandipropamidu z cymoksanilem. Dobór preparatów i terminy ich stosowania muszą być jednak dobrane do fazy rozwoju ziemniaka, jak i etapu rozwoju choroby w łanie.
– Ważnym elementem zwalczania zarazy jest są m.in. systemy wspomagania decyzji, np. Neg Fry, które ograniczają liczbę zabiegów, zmniejszają koszty ochrony, zachowując dobrą zdrowotność plantacji – podkreślił Osowski.



Zapraszamy też na kolejne wykłady naszych ekspertów.
Dr inż. Grzegorz Grochot, Główny Biolog i Expert Techniczny Corteva Agriscience Poland przedstawi temat „Program zwalczania zarazy ziemniaka na bazie doświadczeń z roku 2020 i nowej oferty na zbliżający się sezon”.
Z kolei dr Cezary Trawczyński z IHAR–PIB o. Jadwisin przygotował wykład na temat „Nawadnianie i dokarmianie dolistne – zabiegi wspierające ilość i jakość plonu bulw”.

Zapraszamy do uczestnictwa i zadawania pytań na czacie.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 19:23