StoryEditor

Wielkopolska gościła uczestników XXII Krajowych Dni Ziemniaka

Chociaż w kraju zmniejszył się dość radykalnie sektor uprawy ziemniaków na potrzeby paszowe, to obecnie stabilizuje się i umacnia sektor upraw profesjonalnych. Staje się on również coraz bardziej opłacalny, zwłaszcza dla producentów surowca dla przetwórstwa spożywczego i przemysłowego.
25.08.2015., 15:08h

Tegoroczna susza nie wywarła ponadto tak znaczącego piętna w uprawach ziemniaka, jak ma to miejsce na polach zbóż jarych, kukurydzy czy buraków cukrowych. Branża ziemniaczana ma zatem powód do zaprezentowania po raz kolejny swoich osiągnięć na cyklicznej imprezie – Dni Ziemniaka. W tym roku w Marszewie (woj. wielkopolskie) XXII Krajowe Dni Ziemniaka zorganizował Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Na imprezie zaprezentowali się hodowcy, producenci sadzeniaków, ziemniaczane firmy dystrybucyjne, instytucje doradcze i szkoleniowe oraz przedstawiciele branży nawozowej, chemicznej i maszynowej. Firma dystrybucyjna Agriana polecała np. odmiany sałatkowe Alexia, Jazzy czy kreacje przeznaczone do produkcji frytek i czipsów: Amora, Lady Amarilla czy Lady Anna. Hodowla Agrico Polska wśród nowości zaprezentowała np. jadalne odmiany: Arizona, Arrow, Carolus, Constance, Esmee, Excellency, Flair, Ranomi. Dystrybutor szdzeniaków firma Europlant na KDZ zaprezentowała szeroką paletę odmian, w tym nowsze kreacje: Belana, Elfe, Liliana,Madison i Marabel. Z kolei firma Norika na ten sezon polecała rolnikom m.in. odmiany: Allora, Paroli, SE Vario i Wild. HZ Zamarte w swojej gamie produktów oferowała np. wczesne odmiany Bohun, Gwiazda, wśród średnio wczesnych Bogatka, Malaga i Oberon, a wśród skrobiowych Widawa. Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka w grupie nowościma przedtawiła odmiany jadalne wczesne Magnolia, średnio wczesne Mazur i skrobiowe: Mieszko, Szyper. Hodowla Solana Polska jako nowości polecała natomiast kreacje: Belmonda, Laperla, Lilly, Ludmiła, Toscana i Valetta.
Dla wielu rolników innowacyjnym elementem KDZ w Marszewie była także prezentacja WODR nt. prognozowania zagrożenia zaraza ziemniaka. Jej głównym atutem jest możliwość ograniczenia liczby zabiegów fungicydowych. W województwie Wielkopolskim działa już 68 stacji meteorologicznych przystosowanych do współpracy z systemem decyzyjnym Neg-Fry. Stacje te są podstawą poprawnego monitorowania przebiegu rozwoju choroby w regionie i precyzyjnego wyznaczania terminu zabiegu ochronnego plantacji ziemniaków.
W programie imprezy plenerowej były również pokazy kolekcji odmian (w tym 51 jadalnych z KR i 8 z CCA), degustacja potraw z ziemniaka oraz seminaria szkoleniowe nt. konkurencyjności uprawy ziemniaków, zmniejszenia zagrożenia chorobowego plantacji czy praktycznego wykorzystania systemów wspomagania decyzji w ochronie roślin przed zarazą ziemniaka.
bie

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 17:34