Przy dzisiejszych możliwościach technicznych producenci ziemniaka potrafią wyprodukować dużo towaru o wysokiej jakości. Problemem jest ich rentowna sprzedaż, zwłaszcza w latach urodzaju, z czym mamy obecnie do czynienia.
Perspektywy rynku ziemniaka
– Po dwóch różnych sezonach, tj. 2018 i 2019 r. towar osiągnął wyższą cenę, przez co uprawa była bardziej dochodowa – mówiła podczas debaty dr Karolina Frąckowiak prezes Yara Poland. Dobra koniunktura sprawiła, że w 2020 r. areał ten wzrósł o ok. 10%, uzyskano też dobre plony, czego efektem jest duża nadprodukcja bulw. Spowodowało to drastyczny spadek cen, a wielu producentów i przetwórców popadło z tego powodu w tarapaty…
Jak przewidują eksperci, w najbliższych latach wzrośnie jednak jego areał w USA, Kanadzie, Chinach, Indiach i Argentynie, a długoterminowo, spodziewany jest wręcz boom w Afryce Środkowej. W najbliższych latach można oczekiwać również rozwoju tego sektora w Europie – krajach Beneluksu i w Polsce…
Co słychać za miedzą?
Na stan rynku ziemniaka w Polsce wpływ ma także sytuacja u naszych zachodnich sąsiadów. Od 2018 r. obserwuje się w Niemczech wzrost powierzchni ich uprawy, gdyż rolnicy szukają alternatywy dla rzepaku i buraka cukrowego. W 2020 r. plony były dość dobre, lecz nie udało się sprzedać wszystkich ziemniaków, m.in. z powodu wysokich zbiorów w innych krajach oraz globalnych sankcji wywołanych koronawirusem.
– Ucierpieli głównie przetwórcy ziemniaków na frytki i obieranych na potrzeby gastronomii, a wygranymi są plantatorzy odmian jadalnych – komentował stan niemieckiego rynku Max Erath z N.U. Agrar…
Raport z naszej debaty o rynku ziemniaka publikujemy w nowym wydaniu 4/2021 „top agrar Polska”, na str. 124–125.
[bie]
StoryEditor
Wyboisty rynek ziemniaka
O sytuacji na rynku ziemniaka oraz perspektywach na nowy sezon dyskutowaliśmy z przedstawicielami producentów, przetwórców oraz partnerami naszego webinarium.