StoryEditor

Wzrósł areał ziemniaka w krajach NEPG, ale…

Wzrósł areał ziemniaka w krajach NEPG – Północno-zachodniej Europejskiej Fundacji Plantatorów Ziemniaka z Francji, Niemiec, Niderlandów i Belgii, ale pozostaje wiele pytań dotyczących skali produkcji w 2023 r. i dostępności sadzeniaków następnej wiosny.
24.07.2023., 14:07h
Według wstępnych szacunkach NEPG obszar uprawy ziemniaków w krajach członkowskich tej organizacji wzrósł o 2–3%. To nawet nieco więcej, niż ostatni najwyższy obszar z 2020 r., kiedy wynosił 522 tys. ha. Jednak trudne warunki uprawy na początku wiosny rodzą wiele pytań dotyczących produkcji w tym sezonie, pomimo stwierdzanego dużego popytu na przetworzone produkty ziemniaczane.
Opóźnione sadzenie
W Europie Zachodniej z powodu wiosennych deszczy sadzenie ziemniaków było opóźnione. Główne prace polowe prowadzono od połowy kwietnia do początku czerwca, ze szczytem w drugiej połowie maja. Obecna sytuacja pogodowa wskazuje, podobnie jak w Polsce, na utrzymujący się brak wystarczającej ilości opadów, co wymaga systematycznego nawadniania tych upraw.
Trudności z przygotowaniem gleby i opóźnione sadzenie miały wpływ na wschody i rozwój ziemniaków we wszystkich krajach Europy Zachodniej. Z kolei późniejszy deficyt opadów i wysokie temperatury powietrza przyspieszyły rozwój roślin oraz zawiązywanie bulw, w porównaniu z sezonami o normalnym przebiegu warunków pogodowych (patrz foto). Producenci zastanawiają się zatem, jak duży będzie wpływ tych czynników na wielkość i jakości zebranych bulw w 2023 r. Wielu tamtejszych hodowców niepokoi jednak to co widzą obecnie w swoich redlinach (patrz foto).

Obawy o dostępność sadzeniaków w 2024 r.
Z powodu rosnącego globalnego popytu na przetworzone produkty ziemniaczane, w marcu powierzchnia uprawy ziemniaków skrobiowych i sadzeniaków wśród państw NEPG zmniejszyła się o ponad 15 tys. ha. Na większości tego obszaru uprawia się obecnie ziemniaki przeznaczone do przetwórstwa spożywczego. W niektórych przypadkach także część areału, na którym uprawiało się odmiany jadalne do bezpośredniego spożycia, również została przekierowana na przetwórstwo konsumpcyjne.
Raport NEPG stwierdza ponadto, że powierzchnia plantacji nasiennych ziemniaka spadła w tym roku o ok. 2500 ha w Holandii i Francji. Trend ten przewiduje się także w Niemczech, Belgii, Danii i Szkocji. Eksperci szacują zatem, że jeśli w tym roku ubędzie 10 tys. ha plantacji sadzeniaka, to dla północno-zachodniej Europy może to oznaczać spadek uprawy ziemniaków jadalnych w 2024 r. o 100 tys. ha.
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:41