StoryEditor

Zamieszanie na rynku ziemniaków. Przepisy zabraniają importu spoza UE

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra alarmował, o zalewaniu polskiego rynku ukraińskimi ziemniakami. Sprawę skomentował Robert Telus, twierdząc że „ziemniaki nie są problemem”. Oddziały graniczne PIORIN również podkreślają, że obowiązujące przepisy zakazują importu do Polski ziemniaków spoza Unii Europejskiej. Skąd w takim razie zamieszanie?
26.10.2023., 14:10h
- Mamy problem z kolejnymi produktami spożywczymi z Ukrainy, które w nadmiarowym stopniu wchodzą na nasz rynek. Teraz, chociażby pojawia się problem z ziemniakiem na naszym rynku, który jest ściągany z Ukrainy. Mamy ogromne obawy odnośnie tego, czy to nie będą kolejne symptomy destabilizacji naszego rynku – powiedział wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra podczas unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
Te słowa wywołały niemałe zamieszanie. Przez ostatnie miesiące głośno na rynku było o problemach z ziarnem, drobiem, miodem, malinami oraz spirytusem. Podczas posiedzenia unijnego ukazał się problem z nadmiarem importowanych ziemniaków z Ukrainy do Polski. W związku z tym money.pl próbując ustalić, czy problem rzeczywiście ma miejsce, skierowali pytanie do ministra rolnictwa Roberta Telusa.

Ziemniaki nie stanowią problemu

Telus jednak uspokaja i zaznacza, że ziemniaki nie stanowią problemu. Rolnicy zgłaszali jednak problemy w tym sektorze, ale po weryfikacji informacje te okazały się nieprawdziwe.

- Ziemniaki nie są problemem. Wiceminister stwierdził tak na podstawie rozmów z rolnikami. Rolnicy mówią nam wiele rzeczy, ale po późniejszej weryfikacji tych słów okazuje się, że są to nieprawdziwe informacje - przekonuje Telus, w rozmowie z money.pl.

Przepisy zabraniają importu ziemniaków

Według przepisów fitosanitarnych obowiązujących w Unii Europejskiej, import ziemniaków od państw niebędących członkami UE, czyli także z Ukrainy jest zakazany.
- Wyjątek stanowią ziemniaki konsumpcyjne pochodzące ze Szwajcarii oraz z Algierii, Egiptu, Izraela, Libii, Maroka, Syrii, Tunezji i Turcji – czytamy na stronie PIORiN.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaznacza także, że od 1 września 2023 roku Oddziały Graniczne PIORiN nie odnotowały, żadnych prób wyprowadzenia ziemniaków pochodzących z państw trzecich.

Rynek ziemniaków w Ukrainie

Jak w takim razie kształtuje się aktualnie ukraiński rynek ziemniaka? Producenci ziemniaków po długim okresie stabilności cen zaczęli je podnosić. Ukraińscy producenci oferują dziś na sprzedaż stosunkowo niewielkie ilości ziemniaków, a większość przechowują w magazynach, co z kolei prowadzi do wzrostu cen.

Tym samym ukraińscy rolnicy oferują dziś ziemniaki w sprzedaży po 7-10 UAH/kg (0,81-1,16 zł/kg), a tylko w ostatnim tygodniu cena tych produktów na rynku ukraińskim wzrosła średnio o 13%.

Przyczyną wzrostu cen ziemniaków jest zwiększone zainteresowanie hurtowni i popyt ze strony społeczeństwa. Cena ziemniaków w Ukrainie jest około 2 razy wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Bernat Patrycja
Źródło: money.pl/east-fruit/tygodnik-rolniczy/PIORiN
Fot: Sierszeńska
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 21:02