Wiele upraw na świecie służy zachowaniu bezpieczeństwa żywnościowego. Należą do nich m.in. ziemniak, bataty oraz kawa i kakao. Są to uprawy klonalne, co oznacza, że nie można ich chronić za pomocą nasion. Jednym ze sposobów zachowania tej bioróżnorodności jest konserwowanie ich jako sadzonek in vitro.
Kriobank ziemniaczany
Międzynarodowe Centrum Ziemniaka (CIP) utrzymuje najbardziej zróżnicowaną na świecie kolekcję in vitro w swoim banku genów, w którym przechowuje 12 000 ziemniaków, słodkich ziemniaków i innych andyjskich roślin okopowych i bulwiastych.
Oprócz kolekcji in vitro, CIP zbudowała też największą na świecie i najbardziej zróżnicowaną kolekcję kriobanków ziemniaczanych, w której 3600 odmian jest przechowywanych w sposób bezpieczny i długoterminowy.
Metoda ta wykorzystuje ciekły azot do szybkiego zamrażania drobnych próbek tkanek pobranych ze sterylnych sadzonek in vitro. W przypadku ziemniaków, próbki zwykle pobiera się z wierzchołka korzenia. Po zamrożeniu są one długotrwale uśpione. Po wyjściu z kriobanku mogą wykształcić kompletne rośliny po ok. 6–8 tyg. i być udostępnione instytucjom na całym świecie.
[bie]