StoryEditor

Zbiór ziemniaków z powietrznym separatorem kamieni

Firma Grimme promuje na polskim rynku model kombajnu ziemniaczanego z powietrznym separatorem do kamieni i mokrych brył gleby. Urządzenie AirSep zainstalowano obecnie w dwurzędowym, ciągnionym kombajnie ziemniaczanym EVO 290.
06.09.2018., 13:09h
Udoskonalony, zmniejszony i wyciszony separator AirSep, o obniżonym zapotrzebowaniu mocy firma Grimme montuje obecnie w kombajnie ziemniaczanym EVO 290. Jest to rozwiązanie amerykańskiej firmy [córki] Spudnik. Powietrzny separator umożliwia bezobsługowy zbiór bulw bez kamieni i mokrych brył. Nowa konstrukcja dwurzędowego kombajnu ma ponadto 9-tonowy zbiornik i trzykołowy układ jezdny TriSys, chroniący glebę przed nadmiernym zagęszczaniem.

Podebrana przez lemiesze gleba z bulwami przemieszcza się przez pierwszą taśmę odsiewającą. W miejscu podania masy na drugą taśmę następuje oddzielanie łętów od bulw przez tzw. obiegową taśmę łęcinową. Z niej ziemniaki i reszta zanieczyszczeń, w tym kamienie, są przekazywane na separator powietrzny, który silnym strumieniem powietrza przemieszcza odizolowane od kamieni i resztek łęcin bulwy. Taśma palcowa przy separatorze usuwa z kolei suche bryły, a wolny od większości zanieczyszczeń towar wędruje na dwie taśmy jeżowe, taśmę stołu przebierczego i dalej do 9-tonowego zbiornika kombajnu. Kamienie i inne cięższe zanieczyszczenia opadają na niższą taśmę, skąd kierowane są do specjalnej skrzyni kombajnu. Na skraju pola usuwa się je automatyczne na pryzmę, skąd ładowane są na przyczepę i wywożone.

Przy trudnych warunkach zbioru do usuwania pojedynczych zanieczyszczeń można zaangażować przy stole przebierczym jedną osobę. Zdaniem przedstawiciela firmy, montaż separator AirSep na wczesnym etapie przemieszczania bulw w kombajnie chroni towar przed uszkodzeniami mechanicznymi. Urządzenie jest napędzane ze zintegrowanego układu hydraulicznego, nie wymaga więc dodatkowego silnika, a jego ustawienia robocze wykonuje się na terminalu w kabinie ciągnika.
Zapotrzebowanie mocy na kombajn EVO 290 w wersji AirSep wynosi 205 KM.
Źródło: Grimme Polska
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:08