Z jednej strony na stan fitosanitarny upraw, szczególnie ziemniaka, wpływają warunki, jakie panują w czasie wegetacji, a z drugiej na ilość tzw. inokulum w środowisku, czyli głównie żywych zarodników oraz na nasilenie szkodników, wpływ ma sytuacja, jak miała miejsce w poprzednim sezonie. Na tej podstawie można wyciągać wnioski dotyczące stanu początkowego, coś w rodzaju księgi otwarcia.
Zobacz także: Kluczowe składniki dla ziemniaka - jak nawozić plantacje?
Na znacznym obszarze kraju w ubiegłym roku wrzesień był wyjątkowo upalny. Nie wpłynęło to korzystnie na warunki zbioru ziemniaka.
Wodna zgnilizna przyranowa ziemniaka - kiedy ma dobre warunki do rozwoju?
– W ubiegłym roku podczas zbiorów w Polsce mieliśmy do czynienia z licznymi infekcjami bulw przez mikroorganizmy z rodzaju Pythium, które powodują wodną zgniliznę przyranową – powiedział dr Jerzy Osowski z IHAR – PIB w Boninie. Do infekcji dochodzi już podczas wegetacji, kiedy panują sprzyjające warunki (wysoka temperatura gleby i powietrza oraz okresy suszy i podwyższonej wilgotności). Mają one też miejsce w czasie zbioru, gdy panują wysokie temperatury, a skórka bulw jest niedoj...