StoryEditor

Ziemniak: choroby najlepiej zapobiegawczo

Zaraza ziemniaka to najważniejsza z chorób tej uprawy. Od tego roku trzeba nieco zmienić podejście do jej zwalczania, bo z rejestru wypada mankozeb. Na szczęście innych rozwiązań nie brakuje.
24.05.2021., 14:05h
– W tym roku polecamy do ochrony ziemniaka przed najważniejszymi chorobami nasz nowy preparat Zorvec Endavia. To preparat dwuskładnikowy, który wysoką skuteczność wykazuje także przeciwko zarazie łodygowej – mówił dr Grzegorz Grochot podczas naszego seminarium ziemniaczanego. Siłę nowego produktu mają potwierdzać badania Euroblight, w których otrzymał on wysoką ocenę 4,9/5.
Ze względu na unikanie narastania zjawiska odporności chorób nowy preparat polecany jest do stosowania w maksymalnie 4 zabiegach przy intensywnej strategii ochrony. Jak podkreślał przedstawiciel Cortevy to ważne, bo nawet najlepsze produkty przy zbyt częstym stosowaniu tracą na skuteczności, co w przypadku ziemniaka jest niezwykle istotne.
Liczba zabiegów nowym preparatem:
  • przy strategii 3–5 zabiegowej: 1 zabieg Zorvec,
  • przy strategii 6–8 zabiegów: 2 zabiegi Zorvec,
  • 9–12 zabiegów: 3xZorvec,
  • powyżej 12 zabiegów: 4xZorvec.

Przedstawiciel podkreślił, że preparat można z powodzeniem stosować blokowo np. w 2–3 zabiegach po sobie co 10 dni.

Wydłużone działanie

– Zorvec Endavia ma wydłużone działanie o około 3–4 dni w porównaniu do innych fungicydów. Jeśli zakładana przerwa w stosowaniu fingicydów to 7–10 dni to po naszym fungicydzie kolejny zabieg można wykonać po 10–14 dniach – mówił dr Grochot. Najważniejsze, by preparat zastosować zapobiegawczo. Leczniczo zadziała, ale 1–2 dni po infekcji. Tej jednak gołym okiem nie widzimy, więc nie sposób bez precyzyjnego monitorowania chorób dokładnie określić ten moment. Spóźniony zabieg będzie zawsze gorzej działał niż nieco przyspieszony.

Stosować przy intensywnym wzroście

Produkt ma bardzo dobrze działać na nowe przyrosty łęcin i liści. Działanie systemiczne i translaminarne substancji ma zapewniać, że już młode liście będą chronione przed chorobami.
– Dla pewnej ochrony warto pamiętać, że nie należy obniżać zalecanej dawki preparatu, która wynosi 0,4 l/ha – mówił przedstawiciel Cortevy. Zaznaczył, że produkt jest najskuteczniejszy w zwalczaniu zarazy, jednak w przypadku alternariozy nie daje już oczekiwanego poziomu ochrony i polecał do ochrony właśnie przed nią mieszaninę z difenokonazolem lub azoksystrobiną.

Zamiast mankozebu

– W naszej ofercie znajdują się preparaty z wypadającym z rynku mankozebem. Corteva jednak być może już w przyszłym roku będzie mogła zaoferować rolnikom alternatywę dla tej substancji – mówił przedstawiciel. Podkreślił, że sam mankozeb to nie tylko ochrona roślin. Produkty go zawierające wnosiły spore ilości manganu i cynku ważnych dla ziemniaków. Bez tych preparatów na rynku trzeba będzie dokładniej przyglądać się także dolistnemu nawożeniu mikroelementowemu.
W przyszłości mają pojawić się też kolejne preparaty z rodziny Zorvec. Bedą to rozwiązania złożone zawsze z substancji Zorvec i partnera.

jd
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:06