W Polsce w latach 70. ub.w. ziemniaka uprawiano na ok. 2,7 mln ha, zbierając ok. 50 mln t bulw, z czego ponad 50% przeznaczano na paszę dla zwierząt. Obecnie jest to areał rzędu 0,2 mln ha, a zbiory wynoszą 6–7 mln t. Liczby te świadczą o skali zmian, lecz nie oznacza to degradacji ważności tego gatunku w gospodarce, nie tylko krajowej.
Stały wysoki, wielokierunkowy popyt na ziemniaki sprawia, że produkcja polowa, także z powodu redukcji zatrudnienia w rolnictwie, wymaga wysokiej specjalizacji. Dotyczy ona zarówno agrotechniki, przechowalnictwa i dystrybucji, jak i hodowli odmian. W procesie tym ważą rolę mają systematyczne szkolenia, przekaz nowości oraz informacji dotyczących adaptacji agrotechniki do różnych sytuacji pogodowych.
Seminarium ziemniaczane
Okazja do tego typu spotkań jest organizowane przez redakcję top agrar Polska seminarium ziemniaczane. Odbędzie się ono 27.02.2024 r. w Wielkopolsce, w Centrum Rekreacyjno-Hotelowym Bagatela, k. Miłosławia.
Wykładowcami poszczególnych tematów będą m.in. eksperci z USA, Niemiec oraz Polski. Podczas spotkania omawiane będą zagadnienia związane z racjonalizacją nawożenia, strategią zwalczania zarazy ziemniaka w scenariuszu amerykańskim, zwalczaniem odporności tego patogenu na fungicydy, mieszaniem agrochemikaliów w uprawach ziemniaka, stosowaniem międzyplonów, czy zbiorem i przechowywaniem bulw.
Szczegółowe informacje tego wydarzenia oraz zapisy pod linkiem: https://eventy.pwr.agro.pl/event/seminarium-ziemniaczane-2024
Serdecznie zapraszamy i deklarujemy, że trzeba i warto tam być. Do zobaczenia!
[bie]