StoryEditor

Ziemniaki pod lupą. Jak pogoda kształtuje przyszłość uprawy?

W obliczu zmieniających się warunków klimatycznych, przechowywanie ziemniaków staje się coraz większym wyzwaniem dla rolników. Kamil Maniak, ekspert w dziedzinie przechowalnictwa, dzieli się swoją wiedzą na temat kluczowych aspektów, które wpływają na jakość i trwałość bulw.

Wahania temperatur głównym wyzwaniem dla rolników

Janusz Biernacki: Seminarium Ziemniaczane, odbywające się w tym roku między innymi w Miłosławiu, jest okazją do spotkania wielu ekspertów i specjalistów z różnych dziedzin. Jednym z nich jest Pan Kamil Maniak, prezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak. Panie Kamilu, miniony sezon był wyjątkowo trudny. Z Pana perspektywy, jakie były główne wyzwania tego sezonu wegetacyjnego oraz przygotowania ziemniaków do przechowywania?

Kamil Maniak: Dzisiejsze seminarium poświęcone jest trudnościom związanym z początkiem okresu przechowalniczego, który jest ściśle powiązany ze zbiorami. W wielu regionach Europy, zwłaszcza w krajach Beneluxu i w Niemczech, głównym problemem podczas zbiorów była niekorzystna pogoda. Rolnicy w tych rejonach borykali się z nadmiernymi opadami. W Polsce natomiast mieliśmy do czynienia z najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów. Dane opublikowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że średnia temperatura we wrześniu była wyższa niż zazwyczaj w czerwcu.

Janusz Biernacki: IMGW regularnie publikuje szczegółowe materiały, które są dostępne i służą szerzeniu informacji.

Kamil Maniak: Pierwszy okres po wykopaniu był wyjątkowo trudny. Bulwy były bardzo rozgrzane z powodu wysokiej temperatury. Osoby, które nie miały możliwości skorzystania z układów chłodzenia, napotkały na początku przechowywania znaczne problemy. Optymalną temperaturę, oscylującą w okolicach 7-8°, można było osiągnąć dopiero pod koniec październikiem lub w listopadzie. Nie wspominam już o temperaturze rzędu 3°, która jest zalecana dla przetrzymywania sadzeniaków. To w bardzo agresywny sposób pokazuje, jak istotne jest chłodnictwo w naszej branży.

Chłodzenie jako niezbędny element w przechowalnictwie ziemniaków

Janusz Biernacki: Trudny sezon wymagał zastosowania specjalistycznego sprzętu w przechowalniach, który okazał się niezbędny dla rolników, szczególnie w tym roku.

Kamil Maniak: Jak wspomniałem, kluczowe są układy chłodnicze. Rolnicy często kojarzą przechowalnie głównie z wentylacją, jednak warunki pogodowe i wymagania rynku coraz częściej zmuszają do wyposażenia przechowalni także w układy chłodnicze. Jest to niezbędne nie tylko do przechowania ziemniaków, ale też zachowania ich jakości. Rynek poszukuje ziemniaków najwyższej jakości, niepokiełkowanych, o odpowiednim turgorze. Produkty spełniające te kryteria znajdują swoich odbiorców bez trudu, co jest szczególnie ważne dla pakowni.

Ziemniaki w przechowalni. Jak zapewnić optymalne warunki?

Janusz Biernacki: Jak się mówi, produkt o dobrej jakości zawsze się sprzeda, niezależnie od warunków. Panie Kamilu, które parametry są kluczowe przy przechowywaniu ziemniaków? Wiadomo, że tam jest kilka istotnych elementów.

Kamil Maniak: Trudno w tak krótkiej rozmowie to streścić, ale ostatni sezon jasno pokazał, że po zbiorach należy zadbać o właściwą temperaturę dla wygojenia. Wiele ziemniaków było wykopanych przy temperaturze powyżej nawet 20°.

Janusz Biernacki: Jeszcze ta skórka bywa delikatna i bardzo wrażliwa na urazy mechaniczne.

Zobacz także: Rynek ziemniaków w Polsce – Ukraina będzie mogła eksportować do UE?

Kamil Maniak: Dlatego szybkie obniżenie temperatury bulw, nawet o 1 stopień dziennie, jest zalecane, chociaż niektórzy rolnicy mogą to uważać za zbyt agresywne.

Janusz Biernacki: To zdecydowanie szybkie tempo.

Kamil Maniak: Tak, jednak naturalne wahania temperatury ziemi w ciągu doby często przekraczają 1 stopień Celsjusza. Dlatego zaraz po wykopkach takie amplitudy temperatur są naturalne dla bulw. Zanim ziemniaki wejdą w okres spoczynku, szybkie obniżenie ich temperatury do około 14-15° jest absolutnie bezpieczne i wręcz wskazane, aby uspokoić bulwy, spowolnić procesy oddychania i metaboliczne, przejść przez etap suszenia, gojenia i dojrzewania skórki, a następnie rozpocząć długotrwałe przechowywanie. W tym roku tego w dużej mierze zabrakło naszym rolnikom.

Janusz Biernacki: Panie Kamilu, bardzo dziękuję za rozmowę, a na pozostałe szczegóły z zakresu przechowalnictwa i magazynowania ziemniaków zapraszamy na wykłady.

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 08:06