Wysoko wydajne krowy potrzebują pasz dostosowanych do ich potrzeb, które zapewnią odpowiednią podaż energii i białka, jednocześnie minimalizując ryzyko zaburzeń zdrowotnych, takich jak kwasica żwacza. Rozmawiamy z prof. dr. hab. Adamem Cieślakiem z Katedry Żywienia Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu o tym, jak bezpiecznie wykorzystać własne zboża w produkcji mlecznej.
Skąd potrzeba alkalizacji?
Zboża (w tym kukurydza) obejmowały w 2024 roku 56% powierzchni gruntów rolnych w Polsce. W ostatnich latach rolnicy sprzedawali zboże i kupowali mieszanki pełnoporcjowe. Różnica w cenie zboża w skupie i mieszanki pełnoporcjowej w zakupie skłania rolników do poszukiwania sposobów na większe wykorzystanie własnych zbóż w żywieniu zwierząt, co pozwala zoptymalizować produkcję mleka.
– Bezpieczna dawka alkalizowanej śruty zbożowej według naszych badań to 4 kg/krowę/dzień. Poddając zboże procesowi alkalizacji, możemy bezpiecznie tę ilość stosować przy jednoczesnym ograniczeniu udział pasz białkowych w dawce pokarmowej. Alka...