Płyn żwacza od dorosłych krów
Naukowcy z Uniwersytetu Hebei (Chiny) zbadali to zagadnienie. Podawali cielętom zawartość żwacza zdrowych krów wraz z jego mikroorganizmami. Eksperyment, trwający 56 dni, przeprowadzono na 36 cielętach.
Podzielono je na trzy grupy: grupa kontrolna otrzymywała dwa razy dziennie pasteryzowane pełne mleko ad libitum. Druga grupa dodatkowo otrzymywała płyn żwacza od zdrowej, nieprodukcyjnej krowy – 50, 80 oraz 110 ml płynu żwacza w dniach 7.–11., 21.–25. oraz 42.–46. Trzecia grupa cieląt dostała te same ilości płynu, uprzednio sterylizowanego przez podgrzewanie.
Ani jednej biegunki
Wyniki: Grupy nie różniły się pod względem codziennych przyrostów ani rozwoju. Jednak wskaźniki trawienia frakcji włóknistych ADF i NDF były lepsze w grupie otrzymującej świeży płyn żwacza. W tej samej grupie nie odnotowano ani jednej biegunki, podczas gdy u cieląt z grupy kontrolnej biegunka występowała przez 8 z 56 dni.
Co więcej, późniejsza wydajność mleczna zwierząt z grupy otrzymującej świeży płyn żwacza była znacząco wyższa niż w innych grupach.
Ten artykuł pochodzi z wydania top bydło 9/2024
czytaj więcej