Encyklopedia pasz
Feedipedia (od ang. feed – pasza) to ogólnodostępny system informacji o zasobach pasz dla zwierząt. Dostarcza informacji o charakterze, występowaniu, składzie chemicznym, wartości odżywczej i bezpieczeństwie stosowaniu prawie 1400 pasz dla zwierząt na całym świecie.
Witryna jest efektem współpracy czterech międzynarodowych podmiotów związanych z rolnictwem, edukacją i rozwojem, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Francuskiego Stowarzyszenia Produkcji Zwierzęcej (AFZ), Narodowego Instytutu Badań Rolniczych (INRA) i Francuskiego Centrum Badań Rolniczych na rzecz Rozwoju Międzynarodowego (CIRAD). Te prestiżowe organizacje wspierane są przez uniwersytety i inne podmioty związane z hodowlą zwierząt.
Co znajdziemy na stronie?
Katalogi na platformie zawierają dane takie jak:
-
Nazwy pasz, w tym w wersjach potocznych i naukowych;
-
Opis roślin lub części roślin/produktów wykorzystywanych jako pasza;
-
Zalecenia żywieniowe dla głównych gatunków zwierząt gospodarskich na świecie: bydła, owiec, kóz, wielbłądów, drobiu, świń, królików, koni, ryb i skorupiaków;
-
Tabele składu i wartości odżywczej;
-
Ilustracje, w tym zdjęcia i wykresy;
-
Rozmieszczenie i podstawowe informacje agronomiczne o uprawach;
-
Gospodarka paszowa;
-
Procesy poprawiające wartość odżywczą;
-
Potencjalne ograniczenia, takie jak obecność sybstancji antyżywieniowych i toksycznych;
-
Wpływ produkcji i wykorzystania pasz na środowisko naturalne
Baza danych nie tylko dla początkujących
W wielu krajach rozwijających się rośnie spożycie białka i produkcja zwierzęca. Hodowcy i ich doradcy potrzebują dokładnych informacji o zasobach paszowych, żeby poprawnie bilansować dawki pokarmowe. W wielu regionach świata zasoby paszowe, dostępne lokalnie, są często pomijane i nie są wykorzystywane w satysfakcjonującym stopniu z powodu braku informacji.
W bardziej rozwiniętych regionach, takich jak np. Ameryka Północna i Europa, informacje o paszach są łatwiej dostępne. Feedipedia natomiast ma rozwinąć wiedzę na poziom globalny. Narzędzie ma za zadanie regularnie łączyć, analizować i podsumowywać aktualne informacje o zasobach paszowych. Kompendium pozostaje bezpłatne dla każdej zainteresowanej osoby lub organizacji.
Argumentem przemawiającym zdecydowanie „za” poszerzaniem wiedzy jest obecna sytuacja w rolnictwie na świecie – ceny pasz stanowią wyzwanie nie tylko dla europejskich producentów, a zmiany zbliżające się w nowych regulacjach mogą wymagać od hodowców kreatywności.
al na podst. BovineVet, Feedipedia
fot. Feedipedia/John Tann