– Czeka nas kolejny trudny rok w produkcji mleka, bo po raz kolejny z powodu niekorzystnej pogody tak ilość, jak i jakość zebranych pasz objętościowych są dalekie od zadowalających – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Jak zaznacza ekspert, susza panująca przez kilka tygodni na obszarze całego kraju spowodowała drastyczne zmniejszenie plonów nie tylko masy kiszonek z traw i lucerny, ale także plonów białka i energii netto zawartych w tych paszach. Ze względu na panujące upały i brak deszczu zbyt szybko wysychały części wegetatywne kukurydzy, co stworzyło konieczność wcześniejszego zbioru rośliny, która nie w pełni wykorzystała potencjał do odłożenia skrobi.
– Zebranej kukurydzy nie będzie raczej brakowało ilościowo, ale zawartość energii netto będzie znacznie niższa od wymaganej dla uzyskiwania dobrych efektów w produkcji mleka. Ziarniaki będą słabo wypełnione skrobią – zwraca uwagę ekspert z Krakowa.
W obliczu tych faktów warto zastanowić się, z jakich dodatkowych źródeł energii netto będziemy korzystać układając dawki pokarmowe dla krów mlecznych w najbliższych miesiącach. Gdzie szukać dodatkowej energii w dawkach dla krów mlecznych? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w najnowszym wydaniu dodatku specjalnego "top bydło".
opr. mj
Fot. Jajor
StoryEditor
Gdzie szukać energii?
Z jakich dodatkowych źródeł energii netto warto korzystać układając dawki pokarmowe dla krów mlecznych w najbliższych miesiącach? – czytaj w najnowszym artykule prof. Zygmunta M. Kowalskiego z UR w Krakowie.