StoryEditor

Jak pomóc zwierzętom gospodarskim przetrwać upały?

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom w gospodarstwie. Rolnicy częściej niż zwykle poją zwierzęta, a wentylacja w oborze czy kurniku pracuje na maksimum mocy. Zwierzętom zamkniętym na fermie czy w oborze trzeba pomóc, bo stłoczone w zamkniętym pomieszczeniu muszą liczyć na gospodarza.
27.06.2019., 15:06h
Upał to jeden z poważniejszych problemów, jeśli chodzi o hodowlę bydła, zwłaszcza mlecznego. To nie zima, to nie mrozy są dla nas problemem, tylko upały. Trzeba mieć jak najbardziej otwarte obory, wszystkie wentylatory. Konstrukcje obór, otwarta kalenica, otwarte ściany, duża kubatura  – to wszystko pomaga. Najgorzej jest w sytuacji, gdy są stare ciasne, niskie obory, zaduch – to wszystko męczy zwierzęta, warunki nie są wtedy komfortowe i wydajność spada – mówi Martin Ziaja, hodowca bydła mlecznego z Dobrodzienia i zarazem prezes Opolskiego Związku Hodowców Bydła.
   
- Radzimy sobie z upałami tak, że w oborze chodzą wentylatory, jest stały dostęp do wody, parę razy dziennie się idzie i małym cielakom podaje wodę, żeby stres cieplny był jak najmniejszy. Z powodu upałów krowy zawsze reagują utratą mleka – dodaje Adam Broj, rolnik z Chróściny Opolskiej.

– Po pierwsze trzeba ograniczyć wsady drobiu na fermę: co najmniej dziesięć procent mniej; po drugie: bez zraszaczy, czyli tzw pryszniców na kurczaki, w takich upałach nie da się hodować, bo kura musi też być chłodzona – informuje Marcin Wołczański, hodowca d...
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. listopad 2024 17:33