StoryEditor

Jak wygrać z pogodą i mieć zapas doskonałej kiszonki?

– Nie jesteśmy w stanie wygrać z pogodą, ale możemy postarać się zminimalizować jej negatywny wpływ na żywienie krów, a tym samym produkcję mleka – mówił Marek Skwira z firmy Limagrain podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.
20.11.2018., 08:11h
Jak zaznaczał Marek Skwira, tegoroczna aura była szczególnie niekorzystna dla producentów mleka, ponieważ w czasie zbioru kukurydzy na kiszonkę z całych roślin wystąpiły największe upały (choć nie wszędzie). – Decyzja dotycząca zbioru, a także sam proces sporządzania silosu czy pryzmy trwają kilka dni, a efekty mają wpływ zarówno na krowy, jak też na sytuację ekonomiczną gospodarstwa przez kilka miesięcy – mówił ekspert z firmy Limagrain.

Jak podkreślał, żeby mieć zapas doskonałej kiszonki należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
  • wybór odpowiedniej odmiany (wczesność, wigor początkowy, strawność);
  • siew we właściwym terminie;
  • nawożenie mikro- i makroskładnikami;
  • ochronę herbicydową i fungicydową;
  • zbiór w optymalnym terminie;
  • przygotowanie silosu lub pryzmy.

Podczas prezentacji na III Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu Skwira mówił także o szczegółach dotyczących przygotowania silosu zgodnie z najlepszą praktyką i wiedzą, tak aby pełne silosy i pryzmy zawierały kiszonkę z kukurydzy najlepszej jakości. Jednym z tematów były wybrane elementy agrotechniki w uprawie kukurydzy oraz najbardziej kluczowy moment procesu produkcji paszy z kukurydzy, tj. termin zbioru.

– Wielu hodowcom w tym roku dał się on mocno we znaki. Warto zastanowić się co zrobić, żeby lepiej przygotować się na kolejne lata, podczas których warunki również nie zawsze mogą być po naszej myśli – apelował Marek Skwira.
opr. mj
Fot.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 03:03