Optymalny termin
Wartość paszowa kukurydzy na kiszonkę zależy głównie od jakości jej kolb, to właśnie one kumulują ok. 70% wartości odżywczej. O ilości zakiszanego materiału, strukturze i wartości odżywczej decyduje głównie termin zbioru. Jak znaleźć złoty środek?
Stadium dojrzałości mlecznej - późniejsze stadia dojrzałości umożliwiają wyższe plony suchej masy.
Początek zbioru kukurydzy na kiszonkę – wtedy kiedy zawartość suchej masy to 30-35%. Jeśli sucha masa jest wyższa, trzeba materiał bardziej rozdrobnić i szczelniej okryć silosy.
Jak sprawdzić suchą masę?
Można w laboratorium, ale można również w domu (potrzebna jest do tego waga i kuchenka mikrofalowa). Jednak najczęściej stosowana jest metoda "na oko", czyli pozycja linii mlecznej:
- w 1/3 wysokości ziarniaka (od góry) – zawartość suchej masy w zielonce wynosi ok. 32-33%,
- w środku ziarniaka (połowa skrobi szklistej, połowa skrobi mączystej) – optymalny termin zbioru kukurydzy na kiszonkę, zawartość s.m. ok. 35%,
- w 2/3 wysokości ziarniaka (od góry) – zawartość suchej masy w zielonce wynosi powyżej 35%, a ziarno jest trudne do rozdrobnienia.
Sprawdzanie linii mlecznej powinno odbywać się przy optymalnym przebiegu pogody w końcowym okresie wegetacji kukurydzy, Ponadto w dolnej części zawartość suchej masy zwiększa się o 0,5% dziennie, a jeśli jest bardzo ciepło to nawet o 0,75%. Znając suchą masę materiału do zakiszania i prognozę pogody można dokładnie określić termin zbioru.
Kiedy najlepiej zbierać kukurydzę?
kilka lat temu najlepszym terminem zbioru kukurydzy była III dekada września, ale zdarza się nawet połowa sierpnia – w suchych latach. Obecnie – wyznacznikiem jest sucha masa (maksymalnie 35%). Lata mokre – zbiór, gdy sucha masa osiągnie 30%.
Plony kukurydzy
W Polsce z 1 ha zbiera się około 40-50 ton świeżej masy kukurydzy o zawartości 33-35% suchej masy.
Wysokość cięcia kukurydzy
W przypadku kiedy cięcie kukurydzy przebiega wyżej mamy mniejszy plon, ale lepszej jakości (więcej mleka, większe przyrosty). Rezygnacja ze zbioru dolnych partii łodyg i zmniejszenie ich udziału w plonie może się sprawdzić przy późniejszym zbiorze i zasychających łodygach. Wraz z zasychaniem łodyg i liści ich skład chemiczny oraz strawność wyraźnie się pogarszają i to zwłaszcza w dolnej części. Ponadto w dolnej części łodyg w warunkach stresu suszowego możemy mieć wyższą niż normalnie zawartość azotanów. Kiszonka o wysokiej zawartości azotanów (powyżej 1000 ppm) może zatruć bydło, zwłaszcza krowy cielne.