StoryEditor

Jaki paszowóz wybrać? Trudny wybór gospodarza

Jaki duży? Pionowy czy poziomy? Ciągany, a może samojezdny? To kilka z wielu pytań, nad którymi należy się zastanowić podczas zakupu wozu paszowego.
04.04.2024., 08:50h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Zespół mieszający decyduje o odpowiedniej strukturze TMR
  • Sposób załadunku paszy
  • Wielkość wjazdów do obory, a wóz paszowy
  • Zalety i wady RINO FX1000 firmy EUROMILK
  • Zalety i wady wozu paszowego firmy Blattin
  • Zalety i wady wozu paszowego firmy RMH model VSL 16 HL

Po pierwsze, przy wyborze wozu paszowego należy uwzględnić wielkość stada i podział na grupy technologiczne. W zależności od liczby zwierząt i grup technologicznych należy dobrać odpowiednią objętość mieszalnika. W 1 m3 wozu paszowego możemy przygotować paszę dla ok. 6–8 krów.

Zespół mieszający decyduje o odpowiedniej strukturze TMR

O uzyskaniu odpowiedniej struktury TMR decyduje zespół mieszający. Pionowe zespoły mieszające mają mniejszą liczbę elementów tnących, są lepiej przystosowane do pasz objętościowych w postaci bel oraz mają mniejsze zapotrzebowanie na moc w stosunku do zespołów poziomych. Możliwość przygotowania małych dawek, szybsze wymieszanie i pocięcie paszy – to niektóre cechy wozów poziomych.

Zobacz także: Ceny bydła: poświąteczna śpiączka

Sposób załadunku paszy

Zależnie od infrastruktury i rodzaju stosowanych pasz sposób załadunku ma kluczowe znaczenie. Silosy przejazdowe i zmechanizowany załadunek redukują potrzebę używania ciągników z ładowaczem. Brak możliwości dojazdu wozem paszowym do pryzm i załadunek wielu rodzajów pasz zmniejsza opłacalność systemów samozaładowczych.

Wielkość wjazdów do obory, a wóz paszowy

Wysokość wjazdów do obory nie musi być problemem przy wyborze wozu paszowego. Przesunięcie osi na tył wozu, poszerzenie wanny, czy wybór poziomego paszowozu – to kilka ze sposobów na niskie obory. 

Jaki wóz paszowy wybrać? To pytanie zadawał sobie każdego dnia Janusz Adamczyk wspólnie z rodziną. Na co zwrócił uwagę przy zakupie i dlaczego?

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Halo Wieś
Autor Artykułu:Halo Wieś
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 21:25