Jedną z najważniejszych rzeczy przy przygotowywaniu paszy TMR jest kolejność ładowania poszczególnych komponentów paszowozu. Jak mówił ekspert z Poznania, warto rozpocząć pracę od balotów pasz objętościowych tj. sinokiszonki czy kiszonki z lucerny, a także słomy i siana. W przypadku tych ostatnich efektywność codziennej pracy niewątpliwie zwiększy wcześniejsze rozdrobnienie. Choć pasze te cechuje niska wartość pokarmową, mają jedną kluczową zaletę – poprawiają strukturę mieszanki TMR, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku przeżuwaczy. Następnie przychodzi kolej na pasze treściwe w tym m.in. śruty zbożowe, poekstrakcyjne śruty czy mieszanki mineralne (można je załadować w pierwszej kolejności w przypadku wozów z poziomym systemem mieszająco-tnącym).
– Kiszonka z kukurydzy w praktyce nie wymaga pocięcia. Musimy się skupić przede wszystkim na tym, by właściwie ją wymieszać. Ponadto załadowana jako pierwsza ogranicza cięcie długich włókien innych pasz, a tym samym wydłuża czas przygotowywania mieszanki TMR – mówił prof. Cieślak. Z tego samego względu na samym końcu należy wrzucać również młóto browarniane czy wysłodki buraczane, które potęgują zjawisko ”pchania” a nie mieszania całej masy w wozie.
Po czym poznać, że TMR jest właściwy? Jedną z najlepszych metod jest analiza mieszanki za pomocą sit. Pierwszy krok to właściwe pobranie reprezentatywnej próby z co najmniej 3–5 losowych miejsc. Po odważeniu próby zbiorczej ok. 500 g energicznie przesiewamy ją przez sita. Prawidłowy TMR powinien zawierać na poszczególnych sitach następującą procentową zawartość paszy:
- 1 sito – 2–8%
- 2 sito – 30–50%
- 3 sito – 30–50%
- tacka – <20%.
Firma Kuhn zorganizowała łącznie 3 pokazy wozów paszowych Euromix I 870 z pionowym ślimakiem i Profile 1480 z poziomym ślimakiem, w których łącznie wzięło udział ok. 100 producentów mleka. Pokazom towarzyszyła weryfikacja mieszanki TMR za pomocą sit. Odbyły się w trzech różnych lokalizacjach na terenie całego kraju tj. w miejscowościach:
- Olszanka (woj. podlaskie);
- Rozkosz (woj. lubelskie);
- Bojanice (woj. dolnośląskie).
mj
Fot. Jajor