Przez pierwsze 4 dni po zapłodnieniu zarodek przebywa w jajowodzie, a przez kolejne 4 dni w macicy (stadium moruli). Kolejnym etapem rozwoju zarodka jest wytworzenie blastocysty, która uwalnia się z osłonki przejrzystej i przylega do błony śluzowej macicy. Substancje odżywcze potrzebne dla wzrostu zarodek pobiera z mleczka macicznego aż do wytworzenia łożyska. Proces zagnieżdżania się blastocysty do błony śluzowej macicy rozpoczyna się w około 11–12 dniu ciąży. Od około 3 tygodnia ciąży rozpoczyna się formowanie błon płodowych, w tym łożyska.
Coraz silniejsze powiązanie zarodka z macicą ogranicza wpływ na zarodek niekorzystnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Intensywny wzrost i rozwój zarodka pobudza różnicowanie się narządów. W chwili całkowitego ich wytworzenia, tj. w około 42 dniu ciąży, następuje zakończenie okresu embrionalnego i rozpoczyna się okres płodowy.
Jednym z podstawowych warunków utrzymania ciąży w początkowym okresie rozwoju zarodka jest odpowiednie stężenie progesteronu wydzielanego przez ciałko żółte. Jego poziom we krwi stopniowo rośnie od 1 do 5 dnia po zapłodnieniu, blokując tym samym uwalnianie hormon...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Okres wczesnej ciąży – zagrożenia dla zarodka
Inseminacja była nieskuteczna? Na jakim etapie rozwoju zarodka coś poszło nie tak? – wyjaśnia prof. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawiają najważniejsze informacje o rozwoju zarodka oraz warunkach utrzymania ciąży.