StoryEditor

Rezerwy w bilansowaniu dawek pokarmowych. Jak poprawić zysk z produkcji mleka

Popełniamy wiele błędów w bilansowaniu dawek pokarmowych dla krów. Jak ich uniknąć i gdzie szukać rezerw, by poprawić zysk z produkcji mleka?
24.10.2023., 08:10h
Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest prawidłowo zbilansowana dawka pokarmowa. Termin ten oznacza pokrycie zapotrzebowania na składniki pokarmowe, tj. energię netto, białko oraz składniki mineralne i witaminy, które wynika z masy ciała krów (ona decyduje o zapotrzebowaniu bytowym zwierząt) oraz z ilości produkowanego mleka i jego składu chemicznego, wyznaczających zapotrzebowanie produkcyjne zwierząt. W niektórych systemach żywienia (np. INRA) do wyliczenia zapotrzebowania konieczne jest także uwzględnienie kondycji krowy (w skali BCS).

Zobacz także: Idealna kiszonka z kukurydzy w 2023 r.: sprawdź długość sieczki!

Nie ma idealnego żywienia - konsekwencje niezgodności dawek z zapotrzebowaniem

Pokrycie zapotrzebowania każdej krowy jest niestety w praktyce prawie niemożliwe, bo współczesne krowy utrzymywane są w większych stadach i z tego powodu są najczęściej żywione grupowo (systemy TMR lub PMR), a dawki pokarmowe układane są dla tzw. średniej krowy w stadzie czy grupie. Pewną formą zindywidualizowania żywienia jest dokarmianie krów ze stacji żywienia, w tym np. w stacji zainstalowanej w robocie udojowym. Taka niedokładność żywienia,...
Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 16:50