StoryEditor

Żywienie opasów na sucho: na czym to polega i jakie są zalety? (FILM)

Opas bydła mięsnego bez kiszonki z kukurydzy wydaje się niemożliwy, w Polsce jednak coraz więcej jest gospodarstw, które opasają bydło na sucho. Ten system ma wiele zalet i może być dobrą alternatywą dla karmienia tradycyjnego.

25.10.2024., 11:21h

System żywienia na sucho znany jest od wielu lat, ale w Polsce nie jest jeszcze zbyt popularny. Obecne zwiększone zainteresowanie tym sposobem jest związane z brakiem pracowników i ze wzrostem kosztów pracy. W dzisiejszych czasach każdy szuka ułatwień w codziennym życiu, a system ten pozwala zaoszczędzić na sile roboczej, redukuje również czas potrzebny do przygotowania i zadawania paszy.

Same plusy żywienia na sucho?

Niewątpliwym plusem takiego sposobu żywienia jest oczywiście skrócenie opasu. Zwierzęta szybciej przyrastają i szybciej można je sprzedać, co oznacza również większe zyski – to główna zaleta opasu na sucho. Czy są jakieś minusy tego sposobu żywienia? Należy pamiętać, że karmienie przeżuwaczy na sucho nie jest fizjologiczne, dlatego podejmując decyzję o przejściu na taki system żywienia, należy się do tego dobrze przygotować.

Takie żywienie powoduje, że w gospodarstwie jest mniej pracy fizycznej, jednak jest ono dość mało elastyczne i wymaga drobiazgowości. W takim systemie bardzo ważna jest także profilaktyka zdrowotna stada, co wielokrotnie podkreślają wszyscy nasi rozmówcy, którzy zajmują się karmieniem na sucho.  

O szczegółach technologicznych i kosztach żywienia na sucho w gospodarstwach bohaterów naszych reportaży oraz komentarze doradcy żywieniowego i weterynarza, przeczytają Państwo szerzej w najnowszym numerze naszego kwartalnika Bydło mięsne i opasy (4/2024).

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z jednego z gospodarstw.

Dominika Zieja
Autor Artykułu:Dominika Zieja
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. październik 2024 11:25