Podczas dyskusji nacisk położono na równe warunki działań dla wszystkich podmiotów w łańcuchu dostaw żywości w UE, których uzyskanie jest możliwe dzięki wspólnym ramom ustawodawczym, mającym wpływ na nieuczciwe praktyki handlowe. Poza krajowymi i dobrowolnymi projektami, regulacje na poziomie UE mogą być pomocne.
Odpowiedzialni za marnowanie żywności i klimat
Ministrowie rolnictwa poparli inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą powstania Platformy do spraw strat i marnowania żywności, której celem ma być wypracowanie ram prawnych i wytycznych co do przekazywania żywności dla organizacji charytatywnych, zdefiniowania terminu przydatności do spożycia i wykorzystania odpowiednich produktów na pasze.
Odbyła się także dyskusja na temat wkładu rolnictwa w realizację pakietu klimatycznego. Ministrowie podkreślali, że przerzucenie całego ciężaru działań dotyczących klimatu na rolnictwo jest niewykonalne, a cele klimatyczne nie mogą zagrażać zrównoważonej produkcji żywności.
Brak ustaleń dotyczących ekologicznego rolnictwa
Nie ustalono wspólnego stanowiska dotyczącego nowych zasad produkcji ekologicznej. Ministrowie nie byli zgodni w postanowieniach tak, aby możliwa była stymulacja rozwoju sektora ekologicznego oraz zapewnienie równych warunków konkurencyjności dla towarów unijnych oraz importowanych z krajów trzecich. Większość reprezentantów resortów za najbardziej istotną uznała kwestię pozostałości substancji, które są zakazane, w produktach ekologicznych. Ministrowie zwrócili uwagę na fakt, że produkty z takimi składnikami wpływają na stratę zaufania konsumentów. Temat będzie kontynuowany w 2017 r. podczas prezydencji maltańskiej.
Zaostrzenie nadzoru fitosanitarnego?
Przedstawiono także informacje dotyczące przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie zdrowia roślin, które określa ramy prawne dla rygorystycznego nadzoru fitosanitarnego w UE. Rozporządzenie wspiera ochronę UE przed zagrożeniem związanym z wprowadzeniem organizmów szkodliwych dla roślin z towarami importowanymi z krajów trzecich. Wprowadzone zasady będą miały wpływ na krajowe przepisy odnoszące się do zasad ochrony roślin.
oprac. al na podstawie MRiRW
Fot. Czekała