Zmniejszające się zasoby wody na Ziemi to problem całego świata. Dotyczy on wszystkich dziedzin życia. W rolnictwie opady atmosferyczne są kluczowym elementem w uprawie wszystkich roślin. Każdy rok pod tym względem jest nieco inny, choć ostatnie lata są bardzo do siebie podobne. Dotyczy to zarówno opadów deszczu, jak i śniegu. Tendencja spadkowa powyższych zjawisk dotyczy obszaru całego naszego kraju. Zmiany hydrologiczne związane są z globalnym ociepleniem klimatu i nie są jednorodne dla wszystkich województw. Różnice pomiędzy sumą opadów w danym rejonie, województwie czy nawet powiecie są bardzo różne w ciągu jednego roku i zmienne w porównaniu z latami poprzednimi.
Doskonale obrazują to mapy, opracowywane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego, dotyczące KBW. Klimatyczny bilans wodny jest różnicą pomiędzy przychodami wody (w postaci opadów), a stratami w procesie parowania w danym okresie, wyrażone w mm.
Mapy te przedstawiają wystąpienie suszy rolniczej w zależności od rodzaju gleby w trzecim okresie raportowania (11 kwietnia do 10 czerwca) w latach 2021–2023.
Deficyt wody w Polsce
Tegoro...