StoryEditor

Konflikt w rządzie o bezpieczeństwo żywności

W rządzie trwa konflikt o Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności. Przedstawiciel resortu zdrowia oświadczył właśnie w Sejmie, że nie ma planów przekazywania kompetencji Inspekcji Sanitarnej do nowej skonsolidowanej Inspekcji. Tego chce z kolei resort rolnictwa, który tłumaczy, że taki jest program rządu.
21.07.2016., 13:07h

Ten konflikt trwa już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby miał się w najbliższym czasie zakończyć. Kolejna jego odsłona miała miejsce w środę w Sejmie podczas posiedzenia podkomisji ds. utworzenia Urzędu Bezpieczeństwa Żywności.

Sanepidu nie oddamy!

Podczas prezentacji projektu ustawy, który zakłada połączenie 5 instytucji zajmujących się bezpieczeństwem żywności (Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz części zadań z Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Handlowej) szef Sanpeidu oświadczył, że resort zdrowia nie ma w planach oddawania swoich kompetencji do Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.

– Nasze stanowisko jest niezmienne. Nie mamy planów przekazywania kompetencji Sanepidu. Nikt nas nie zwolnił z obowiązku dbania o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego kraju, a ministerstwo zdrowia nie uchyla się od tej odpowiedzialności. Przypominam, że to nie jest projekt rządowy – powiedział Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny.

Argumenty przeciwników ustawy

Przeciwnicy wejścia w życie ustawy przekonywali, że powstanie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności nie zmieni liczby kontroli u przedsiębiorców, a łączone (likwidowane) Inspekcje są bardzo dobrze oceniane, co stanowi zagrożenie dla ich funkcjonowania podczas konsolidacji. Zwrócono także uwagę, że połączenie inspekcji nie przyniesie żadnych oszczędności.

Rząd otwarty na dyskusję

Wiceminister rolnictwa Ewa Lech tłumaczyła, że resort rolnictwa jest otwarty na dyskusję, a projekt nie jest ostateczny, gdyż został właśnie przekazany do konsultacji społecznych oraz międzyresortowych. – To będzie decyzja polityczna rządu, bo taki jest jego program – powiedziała wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

Podobne zapewnienia padały ze strony szefa resortowego zespołu do spraw reformy instytucjonalnej systemu bezpieczeństwa żywności. – To nie jest to projekt rządowy, tylko projekt opracowany w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, który podlega teraz uzgodnieniom międzyresortowym. Proszę mieć na uwadze, że teraz rozpoczyna się bieg procedury legislacyjnej – tłumaczył Andrzej Chodkowski.

Struktura superinspekcji

Istotą reformy urzędowego systemu bezpieczeństwa żywności jest konsolidacja istniejących inspekcji oraz powołanie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Nie będzie ona wchodziła w skład administracji zespolonej. Będzie nią kierował główny inspektor bezpieczeństwa żywności powołany przez premiera na wniosek ministra rolnictwa. Kolejnymi szczeblami w PIBŻ będzie inspektor wojewódzki, powiatowy oraz graniczny.
Termin wejścia ustawy w życie to 1 stycznia 2018 r.

– Roczne vacatio legis jest niezbędne do wszystkich przygotowań. To czas na przygotowanie techniczne, siedziby, procedury oraz zatrudnienie pracowników – mówił w Sejmie Andrzej Chodkowski. 
Konsultacje nad projektem ustawy mają trwać do 12 sierpnia br.  wk

Fot. Sierszeńska

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:40